V lednu stát hospodařil s přebytkem 21 miliard, nejvyšším za 12 let | E15.cz

V lednu stát hospodařil s přebytkem 21 miliard, nejvyšším za 12 let

Miroslav Kalousek, TOP09
Miroslav Kalousek, TOP09
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát hospodařil letos v lednu s přebytkem 21 miliard korun. Ten je vyšší než v lednu 2011, kdy státní rozpočet vykázal přebytek 10,6 miliardy Kč. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun. Loni rozpočet skončil v deficitu 142,8 miliardy korun. Letošní lednový přebytek je nejvyšší od roku 2000.

Dosažené celkové příjmy 100,2 miliardy Kč byly proti lednu 2011 vyšší o 7,6 miliardy korun. Celkové výdaje 79,2 miliardy Kč ke konci ledna 2012 jsou o 2,8 miliardy Kč pod úrovní ledna 2011.

Na lednovém přebytku se podle ministerstva financí pozitivně projevil meziroční nárůst daňových příjmů o 6,3 miliardy Kč a především vyšší inkaso spotřebních daní o 3,1 miliardy Kč způsobené předzásobením tabákovými výrobky v souvislosti se zvýšením daňové sazby od 1. ledna 2012. U výdajů se meziročně pozitivně projevila metodická změna úhrad přímých nákladů škol zřizovaných obcemi a kraji, u nichž se nově nepřeváděly zálohy čtvrtletně, ale pouze na dva měsíce.

„Z lednových čísel nelze dělat dalekosáhlé závěry,“ řek analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Lednové příjmy rozpočtu z velké části reagují na výkon ekonomiky před koncem loňského roku a v tomto ohledu se zdá, že se trendy ekonomiky proti předchozím měsícům nezměnily. Jak se v příjmech rozpočtu promítly letošní daňové úpravy, bude možné vyhodnotit až po březnových údajích. Výdaje ovlivnila valorizace důchodů, ale také proti minulosti vyšší vyměřené důchody. Je zřejmé, že růst nákladů na důchody bude pro rozpočet opět nejvíce zatěžující položkou, dodal.

Inkaso daně z přidané hodnoty meziročně vzrostlo o 6,2 procenta na 32,6 miliardy Kč. Rozpočet počítá s růstem o 15,5 procenta, a to především vzhledem k novele zákona o DPH, která zvýšila sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent s účinností od ledna 2012. Příjem ze spotřebních daní dosáhl 16,6 miliardy Kč, což představuje meziroční růst o 3,1 miliardy Kč, tedy o 22,9 procenta.

Daň z příjmů právnických osob svým objemem 0,4 miliardy Kč byla meziročně o 0,2 miliardy nižší než v roce 2011. Nízké lednové inkaso souvisí s platebním kalendářem, kdy zálohy daně platí větší plátci až v polovině třetího měsíce příslušného čtvrtletí. Inkaso daní z příjmů fyzických osob dosáhlo 10,7 miliardy Kč při meziročním růstu o 1,5 miliardy Kč. Ve výnosu roku 2012 by se mělo promítnout zrušení osvobození příjmů z úroků z vkladů ze stavebního spoření, a to včetně úroků ze státní podpory.

Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení činily 31,6 miliardy Kč, což je meziroční růst o 0,7 miliardy Kč. Příjmy z rozpočtu EU (transfery přijaté od EU a Národního fondu) byly 2,7 miliardy Kč, tedy o 1,3 miliardy Kč vyšší než v lednu 2011.

Na běžné výdaje šlo ze státního rozpočtu ke konci ledna 75,4 miliardy Kč, proti loňskému lednu tak klesly o 4,8 miliardy Kč. Největší objem peněz v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládán na sociální dávky. Koncem ledna bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 39,7 miliardy Kč při meziročním růstu o 3,1 miliardy Kč. Z toho na důchody připadlo 31,6 miliardy Kč, o 2,2 miliardy korun více než před rokem. Na sociální podporu stát vyplatil méně o 0,4 miliardy Kč a na podporu v nezaměstnanosti o 0,3 miliardy Kč.

Na úhradu Státního dluhu, tedy především na úroky, stát ke konci ledna 2012 vyplatil 3,2 miliardy Kč, což bylo o 0,1 miliardy Kč více než předloni.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah