Bez realitek může být cena bytu podobná jako s nimi | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Kupující při koupi nemovitosti napřímo moc neušetří. Prodávající si zvyšuje marže

Kupující při koupi nemovitosti napřímo moc neušetří. Prodávající si zvyšuje marže
Realitní makléř, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

sou

Dnešní ceny bytů si nemůže dovolit každý. Alespoň částečně může náklady na nové bydlení snížit prodej nemovitosti napřímo bez realitní kanceláře. Jenže marži si může zvýšit i prodávající. 

Byty prodávané mimo realitní kancelář by měly být levnější o částku provize, kterou prodávající nemusí makléřovi platit. Může se vyšplhat až do vyšších statisíců korun. Podle výkonného ředitele portálu Bezrealitky Hendrika Meyera si realitní kanceláře zpravidla účtují čtyřprocentní provizi z ceny nemovitosti. Například v Praze loni průměrná provize činila více jak 130 tisíc korun, vyčíslil nezávislý srovnávač realitních makléřů Fermakléři.cz ve spolupráci s realitním portálem Poski Real.

U rodinných domů se přitom provize mohou vyšplhat i vysoko nad půl mlionu korun, míní Meyer. „V případě přímého prodeje si tuto sumu může kupující a prodávající rozdělit. Ve stavu ideální nabídky a poptávky by tak transakce měla být o dvě procenta výhodnější pro obě strany,“ říká Meyer. „Je však jasné, že trh tento poměr neustále formuje podle poptávky a nabídky, v současné situaci tak z přímého prodeje profitují především prodávající,“ doplnil.

Cena prodávaných nemovitostí napřímo se tak v současnosti nemusí příliš lišit od té, kterou můžeme vidět v katalozích realitních kanceláří.

Důvody k rostoucím cenám bytů v Praze mohou brzy odpadnout. Přesto neklesnou, míní analytici
Bydlení dramaticky zdražilo nejen v Praze, vývoj cen bytů by zřejmě zásadně změnila krize

 

Autor: sou
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud