Důvody k rostoucím cenám bytů v Praze mohou brzy odpadnout. Přesto neklesnou, míní analytici

Vizualizace developerského projektu Bleriot v Praze-Kbelích.

Vizualizace developerského projektu Bleriot v Praze-Kbelích. Zdroj: T.E

Ceny bytů v Praze dlouhodobě rostou a tempo přitom nepolevuje. Hlavním důvodem je, že poptávka po bytech stále výrazně převyšuje nabídku. Nedá se proto očekávat, že by v brzké době klesaly.

Ceny nových prodaných bytů začaly výrazně růst v roce 2015. Od té doby do konce roku 2018 vzrostly o 82 procent. A nejen to, na konci minulého roku ceny překonaly psychologickou hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční.

„Zájem o bydlení v Praze trvá. Lidé zvyšují své nároky, chtějí bydlet v novém nebo koupit byt na investici. Stále častěji ale musí dělat kompromis u velikosti bytu nebo lokality. Je třeba zvýšit nabídku a také začít hledat cesty k cenově dostupnějším bytům a doplnit segment levnějšího bydlení, který prakticky vymizel,“ uvedl generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Nejdražší bydlení je na Praze 1, případně jejím okolí, nejlevněji lze sehnat byt na Praze 9 či na Praze 10. Analýza Trigemy, Skanska Reality a Central Group dále ukázala, že nejvyšší cenu na metr čtvereční mají byty s dispozicemi 1+kk.

Ruku v ruce s vyššími cenami bytů v Praze jde i zvyšující se nájemné. Jak bylo řečeno výše, důvodů k neslábnoucímu růstu cen i nájemného je celá řada. Jedná se o celkově dobrou kondici ekonomiky, obecně uvolněnou měnovou politiku zlevňující půjčky, délku trvání stavebního řízení, populační vývoj, turismus a stěhování lidí do Prahy.

Made with Visme Presentation Maker

Několik důvodů v budoucnu může odpadnout – úroky postupně rostou a prognózy vývoje ekonomiky se upravují směrem dolu. Zároveň vzniká nový stavební zákon, který by měl zjednodušit stavební řízení. V přípravě jsou i materiály, jež by měly omezit nákup bytu za účelem investice. Zda to bude stačit k tomu, aby bylo bydlení v hlavním městě dostupnější, jasné není. Podle analytiků by ale ceny v Praze v dohledné době klesat neměly, očekává se spíše růst v řádu jednotek procent.

Kvůli vysokým cenám bydlení už některá města sáhla i po kontroverzním nástrojům. Například v německém Berlíně omezí přístup zahraničních investorů k nemovitostem, což už dříve učinili politici v Austrálii a na Novém Zélandě.