Akcie, měny a názory Davida Kocourka: Sdílené bydlení v Praze | E15.cz

Akcie, měny a názory Davida Kocourka: Sdílené bydlení v Praze

David Kocourek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dopad Airbnb a dalších služeb sdílené ekonomiky na ceny nemovitostí se hojně diskutuje. Důvodem pro tyto diskuze je stále častější využívání tohoto typu ubytování. 

Samotné Airbnb uvádí, že v roce 2016 dosáhl počet nabídek na jejich portálu v České republice 15 900, z čehož 11 500 bylo v Praze. V samotné Praze 1 pak bylo podle dřívějšího odhadu Ivana Solila (radní v Praze 1) tři tisíce až pět tisíc bytů v nabídce Airbnb. Ještě v roce 2013 tiskové zprávy společnosti Airbnb uváděly pouze 1500 nabídek v České republice.

I nejkonzervativnější odhad tří tisíc nabídek sdíleného ubytování v Praze 1 stále představuje 25 procent nabídky v celé Praze, což i tak ukazuje na koncentraci těchto služeb do centra Prahy.

Vše o cenách bytů najdete zde >>>

Navíc vzhledem k velikosti této městské části a dostupného bytového fondu, který v minulosti prodělal výrazný úbytek v prospěch komerčního využití, bude největší vliv sdíleného ubytování na ceny rezidenčních nemovitostí právě v Praze 1. Její nejbližší okolí bude sice ovlivněno tímto růstem cen, tento dopad ale bude klesat úměrně se zvyšující se vzdáleností od turistických cílů.

Airbnb a jemu podobné tedy mají potenciál ovlivnit ceny nemovitostí pouze lokálně v Praze 1, ale jejich vliv na ceny nemovitostí ve zbytku Prahy, či dokonce v Česku je nadnesený. Za poptávkou po nemovitostech totiž stojí především velmi dobrá situace českých domácností. Ty těží z dobré situace na trhu práce a rostoucích mezd. Navíc mají i pozitivní očekávání do budoucna. Jejich investiční apetit je také podporován ještě stále nízkými úrokovými sazbami na úvěry na bydlení.

Autor je ekonomem KB

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.