Hloubětínská Tesla půjde k zemi. Má zde vzniknout rezidenční čtvrť | E15.cz

Hloubětínská Tesla půjde k zemi. Má zde vzniknout rezidenční čtvrť

ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na místě dosluhujícího skladového a průmyslového areálu bývalé Tesly v pražském Hloubětíně by měl za několik let vzniknout projekt s 1500 byty a občanskou vybaveností. Projekt chce zrealizovat developer Central Group, který počítá s celkovou investicí přes šest miliard korun. Podle majitele firmy Dušana Kunovského jde o klasický developerský projekt, nepočítá se v něm s možností družstevního nebo obecního bydlení.

"Naším cílem je zde vytvořit velmi příjemné místo pro život s cenově dostupným bydlením. Hloubětín a Vysočany procházejí velmi dynamickou proměnou. Průmyslová minulost brownfieldů ustupuje budoucnosti. Právě rezidenční využití do takových oblastí patří," uvedl Kunovský. Jako brownfield je označováno nevyužívané území po bývalé továrně nebo železnici.

Oblast Hloubětína a Vysočan je největším brownfieldem v Praze, na některých částech už bytové domy stojí, jinde se začíná stavět. Část po bývalé Tesle, kde chce Central Group stavět, čeká na změnu územního plánu a projektovou dokumentaci. Podle Kunovského by se mohlo začít stavět už v roce 2021, první etapa by mohla být otevřena v roce 2023. Celková rozloha areálu je 67 tisíc metrů čtverečních.

Stávající budovy nechá Central Group zbourat. Prostory si v současné době pronajímají drobní podnikatelé. Nacházejí se v nich sklady, výrobní prostory nebo kanceláře.

Podle Kunovského by mělo jít o cenově dostupné byty, které bude developer prodávat. Firma se tak nechystá byty pronajímat, nabídnout část bytů pro družstevní bydlení, případně poskytnout část bytů pro městské či obecní bydlení. Po spolupráci s developery v zajištění dostupného bydlení volají někteří pražští radní. "Spolupracujeme s městem na rozpohybování výstavby v Praze. Pro nás je důležité, aby byla koaliční shoda na jednom stavebním úřadě," řekl Kunovský, podle kterého je kvůli legislativě a pomalým úřadům výstavba v hlavním městě paralyzovaná.

V místě hloubětínské Tesly by měla vyrůst řada bytových domů, uprostřed se počítá s podlouhlým parkem o rozloze 1600 metrů čtverečních s dětskými hřišti. Uprostřed nové čtvrtě by mělo být umístěné umělecké dílo. Developer zde také chce vystavět mateřskou školku. Kromě toho se počítá s rekonstrukcí a rozšíření křižovatek u vjezdu i výjezdu z lokality.

"Oceňujeme, že architektura reaguje na industriální charakter původního území. Jsme rádi, že investor počítá s obchody a službami směrem do Poděbradské ulice, která tak bude atraktivnější nejen pro nově přistěhovalé, ale i pro starousedlíky," doplnil starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS). Na Poděbradskou ulici podle Kunovského situovány hlavně o obchody, služby, restaurace a kavárny. 

Central Group vlastní v hlavním městě více než milion metrů čtverečních brownfieldů a pozemků určených k výstavbě zhruba 30 tisíc nových bytů. Nejnovější a zároveň největší akvizicí je areál po továrně Siemens na Zličíně o rozloze 360 tisíc metrů čtverečních. V severní části Nákladového nádraží Žižkov plánuje postavit 2100 až 2600 bytů s veřejným parkem a mateřskou školou. Podle Kunovského by se zde mohlo začít stavět v roce 2020. Již letos developer plánuje zahájit stavbu projektu Rezidence Park Kavčí Hory na brownfieldu v sousedství nejvyšší pražské budovy City Tower.

Autor: ly

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video