Hypotéky: klienti refinancují smlouvy za desítky miliard | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Klienti si refinancují hypotéky za desítky miliard

Vladan Gallistl

S růstem hypotečního trhu to nemusí být až tak horké. Jeho velkou část totiž představují klienti, kteří hypoteční úvěr již mají z minulosti a jen ho refinancují.

Za rekordními roky na trhu s hypotékami stojí i skutečnost, že část lidí si výhodněji přefinancovala svou stávající hypotéku. Jedná se přitom o značný podíl, protože samotné banky uvádí rozpětí mezi dvaceti až třiceti procenty. Podobně se vyjadřují rovněž finančně-poradenské sítě.

„V roce 2017 to bylo podle našeho expertního odhadu, který vychází i z dat České národní banky, zhruba devatenáct procent. V objemu šlo o 44 miliard korun,“ uvádí Libor Ostatek, ředitel makléřské hypoteční firmy Golem Finance. Loni půjčily bankovní domy na pořízení bytu nebo domu sumu přes 225 miliard korun, což byla téměř stejná částka, jako o rok dříve.

Samotné banky hlásí dokonce ještě vyšší čísla o refinancování. „V roce 2017 se podíl refinancování na schvalovaných objemech podílel zhruba dvaceti procenty,“ dodává mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová. U České spořitelny jde o zhruba čtvrtinu z celkového hypotečního portfolia, u UniCredit Bank je to dokonce přibližně třicet procent. Česká spořitelna a Hypoteční banka jsou přitom největšími poskytovateli hypotečních úvěrů na trhu.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud