Počet zahájených staveb bytů klesl za rok o více než desetinu, v Praze ještě výrazněji

Nová výstavba ve starých Letňanech

Nová výstavba ve starých Letňanech Zdroj: Arsen Lazarevič/E15

Nová výstavba ve starých Letňanech
Nová výstavba ve starých Letňanech
Nová výstavba ve starých Letňanech
Nová výstavba ve starých Letňanech
5
Fotogalerie

Stavební firmy v Česku zahájily do konce dubna stavbu 2078 bytů v bytových domech, meziročně o 10,2 procenta méně. Nejvíce jich bylo v Olomouckém kraji. V Praze, kde bývá bytová výstavba tradičně největší, klesl jejich počet téměř o tři pětiny. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku vzrostl o více než desetinu.

Největší podíl zahájených staveb bytových domů (23,1 procenta) připadal na Olomoucký kraj. Následovaly Jihomoravský kraj (13,2 procenta), Středočeský kraj, Praha (shodně 12,6 procenta) a Vysočina (devět procent). Naopak v Ústeckém kraji to bylo se 13 byty 0,6 procenta.

V Praze klesl počet zahájených staveb bytů meziročně o 59 procent na 262. To je nejméně od roku 2006. "Vzhledem ke skutečnosti, že je na realitním trhu stále silná poptávka po novém bydlení, obdobná čísla v následujících měsících by mohla mít do budoucna negativní vliv na realitní a hypoteční trh a nůžky mezi poptávkou a nabídkou by se mohly stále více rozevírat," uvedla analytička společnosti Broker Consulting Veronika Vránová.

Všechny články k cenám bytů najdete zde >>>

Developeři loni v Praze prodali zhruba 5500 nových bytů. Počet bytů, které se ve stejném období začali stavět, nebyl ani poloviční. Nedostatečná nabídka je jednou z příčin výrazného růstu cen nových bytů. Za poslední dva roky v Praze zdražily o 42 procent.

"Během dubna se v hlavním městě začalo v bytových domech stavět pouhých 13 nových bytů. Toto číslo netřeba komentovat. Pokud připočteme i rodinné domy a přístavby, začalo se v Praze letos stavět 492 nových bytů. To stačí na ostudné šesté místo mezi kraji," sdělil generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec. Podle výkonné ředitelky Central Group Michaely Tomáškové je jediným řešením krize v bytovém sektoru masivní povolování staveb nových bytů, které na trh přinese novou nabídku. "Její absence je totiž důvodem, proč jsou ceny bytů tak vysoké," doplnila Tomášková.

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce dubna meziročně vzrostl o 12,4 procenta na 5694. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25 procent), Jihomoravský (12 procent), Moravskoslezský (10,3 procenta) a Plzeňský kraj (sedm procent). Podíl Prahy klesl na 2,5 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce dubna stavět 10.108 bytů, meziročně o 10,4 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl jejich počet zhruba o čtvrtinu nižší.

Jak si pořídit vlastní bydlení? Odpovědi najdete v magazínu E15. Získat ho můžete zde >>>

Video placeholde

Magazín E15 Chceš bydlet? • E15