Prodeje bytů klesají. Ceny ale zatím dál rostou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Prodeje bytů klesají. Ceny ale zatím dál rostou

Daniel Novák

Daniel Novák

Realitní trh je v blízkosti vrcholu. Z různých stran přicházejí informace o klesajícím počtu obchodů s byty. Ceny však zatím stále odolávají a pokračují v růstu.

„Po období boomu přichází pokles. A v minulém roce jsme již určitou stagnaci zaznamenali. První čísla indikují, že celkový loňský trh poklesl o čtyři procenta,“ řekl David Krajný, prezident realitní sítě Re/Max pro Česko a Slovensko.

Počet vlastnických transakcí s nemovitostmi minulý rok klesl o pět procent, vyplývá ze statistik Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. O čtyři procenta se snížil počet zapsaných zástavních práv. To je ukazatel odrážející dění na hypotečním trhu.

Realitní investoři opouštějí Prahu. Nemovitosti nakupují levněji v regionech

Změna trendu se týká i luxusních bytů. „V námi sledovaném vzorku prémiových bytů jsme v roce 2018 zaznamenali pokles průměrné dosažené ceny za metr čtvereční. U nových bytů o jedno procento, u starších bytů o tři procenta,“ sdělil Prokop Svoboda, spolumajitel realitní kanceláře Svoboda & Williams.

Na ceny to však zatím vliv nemá. „Pokles cen v developerských projektech za první dva měsíce letošního roku neevidujeme,“ poznamenal Petr Hána, manažer z realitního týmu v Deloitte.

Bankéři se probudili do brutální reality. Hypoteční trh zažívá masakr

Podle konzultantů se za metr čtvereční nového bytů na pražském trhu platí v průměru na začátku března už skoro 107 tisíc korun. Sto tisíc korun za čtvereční metr byla ještě před několika lety hranice, podle níž se odlišovalo luxusní bydlení od zbytku trhu.

Zdražování bytů se vystupňovalo v závěru loňského roku. Novostavby v posledním čtvrtletí 2018 meziročně zvýšily ceny téměř o 18 procent, ukázaly nová data Českého statistického úřadu. To byl nejsilnější růst od roku 2010, kdy statistici začali ceny sledovat. Ceny starších bytů vzrostly ve stejném období meziročně v průměru o jedenáct procent.

 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud