Ekonomická krize a recese – co to je? | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Hospodářským krizím se lze vyhnout jen těžce. Zpomalování ekonomiky je přirozené

sou

Ekonomické krize se sice neopakují s takovou pravidelností jako roční období, ale kvůli přirozenosti hospodářského cyklu se jednou za čas vracejí. Jejich intenzita se přitom liší podle příčin, které ji způsobily, podle připravenosti vlád a centrálních bankéřů a podle životní úrovně té které země.

Ekonomická krize podle definice nastává v případě, kdy hospodářství meziročně klesá minimálně celý rok. Pokud ekonomika padá aspoň dvě čtvrtletí po sobě, jedná se o recesi. Doprovodným jevem zpomalování ekonomiky a přechodu do klesajícího cyklu jsou ekonomické problémy firem i domácností.

Odborníci se shodují, že prvotním spouštěčem poslední krize byla americká hypoteční bublina. Úvěry na bydlení totiž tehdy dostávali i lidé, kteří byli z hlediska splácení půjček příliš rizikoví. Když ekonomika zpomalila, začalo se propouštět a do problému se splácením úvěrů se dostávala čím dál větší skupina obyvatel. Hypoteční trh se následně zhroutil jako domeček z karet.

Podobně se do pasti dostaly i firmy, které ještě v době hospodářského růstu investovaly tak mohutně a s takovou úrokovou mírou, že se náklady na splácení dluhu v období zpomalující se celé ekonomiky ukázaly jako neúnosné.

Dostupnost bydlení se zhoršila, politici nemají žádný plán nápravy, míní Pražané v průzkumu

Příčiny hospodářských cyklů různé ekonomické školy vysvětlují jinak. Část ekonomické obce se domnívá, že výkyvy ve výkonnosti ekonomiky způsobuje měnící se objem peněz v hospodářství. Jiní si myslí, že jsou příčinou vnější šoky jako například v 70. letech ropná krize. A někteří se zase domnívají, že krizi mohou způsobit samotní občané, když málo utrácejí.

Většina ekonomů se však shodne, že čím dál větší nebezpečí pro globální ekonomiku představuje rostoucí zadlužení států. S rostoucím dluhem totiž státům v případě krize ubývá manévrovací prostor, jak ekonomiku stimulovat. Každé podpůrné opatření, které stát pomocí svých úvěrů zavede, pro něho bude čím dražší, protože bude ztrácet důvěru u ratingových agentur i samotných investorů. Pokud by tak dnes propukla stejně intenzivní krize jako před více než deseti lety, měla by mnohem drastičtější dopady, shodují se ekonomové.

Krize 2008: poučili jsme se?
Krize a investice: ochrání portfolio sázka na zlato, bitcoin, nebo dolar?

Autor: sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!