Dostupnost bydlení se zhoršila, politici nemají žádný plán nápravy, míní Pražané v průzkumu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Dostupnost bydlení se zhoršila, politici nemají žádný plán nápravy, míní Pražané v průzkumu

fry

Drtivou většinu Pražanů trápí bytová krize v metropoli. V průzkumu veřejného mínění agentury Ipsos, který zadalo Sdružení pro architekturu a rozvoj, 86,4 procenta obyvatel hlavního města tvrdí, že se za posledních pět let dostupnost bydlení zhoršila. Mezi důvody uvádí například pomalé povolování staveb, nekoncepčnost politiků či rostoucí ceny nemovitostí. Agentura oslovila 1050 Pražanů. 

Zhoršující se situaci na trhu realit v metropoli potvrzují kromě průzkumu i analytická data. V současné chvíli potřebuje obyvatel Prahy na nákup průměrného nového bytu téměř 13 průměrných ročních platů. Před pěti lety mu stačilo šetřit 8,9 roku.

Pražané ze zhoršování situace viní nejčastěji politiky, protože prý nemají žádný konkrétní plán, jak situaci řešit. Zároveň si obyvatelé Prahy začali všímat čím dál delšího procesu povolování nových staveb. Podobný názor zaujalo i několik desítek oslovených radních, starostů a místostarostů jednotlivých městkých částí. Podle nich by celý proces povolování bytů urychlila změna legislativy.

Mezi dalšími důvody bytové krize obyvatelé metropole uvedli velkou daňovou zátěž u nového bydlení, privatizaci městských bytů v minulosti, nechuť politiků k nové výstavbě, růst cen nemovitostí, nedostatek parkovacích míst u okrajových stanic metra či další dopravní komplikace.

Stavební zákon je šitý pro pražské bytové developery, tvrdí asociace inženýrů
Holešovickou kalírnu čeká demolice. Developer už místo továrny chystá byty
Prodej Transgasu a dalších pozemků láká špičku mezi českými developery

Autor: fry
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud