Krize 2008: O ekonomickém kolapsu vznikly i filmy | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Krize 2008: poučili jsme se?

bru

Pondělí 15. září 2008. Tento den vstoupil do historie jako začátek pádu americké banky Lehman Brothers a zároveň znamenal ostrý start světové finanční a hospodářské krize. Ta ze světových  burz vymazala dvacet bilionů dolarů. Akciím na newyorském parketu trvalo šest let, než se vrátily na předkrizové hodnoty z roku 2007. Vláda Spojených států se tehdy zaručila za dluhy bank a zavázala se je podpořit kapitálem v objemu až 200 miliard dolarů (3,5 bilionu korun). 

Pád 158 let staré banky byl zároveň největším krachem soukromé firmy v historii. Následující krize přinesla jeden z nejhorších poválečných hospodářských propadů. Během půlroku se světové akciové trhy propadly téměř o polovinu, v březnu 2009 dosáhly nejnižší hodnoty od začátku roku 2003, kdy vyrcholil propad technologické bubliny dot.com.

Po pádu Lehman Brothers, na počátku poslední hospodářské krize v roce 2008, se naplnily obavy ekonomů. Banky si přestaly navzájem půjčovat a následně přestaly poskytovat úvěry i trhu. S určitým zpožděním pak následoval hospodářský propad.

Krize a investice: ochrání portfolio sázka na zlato, bitcoin, nebo dolar?

Krize se krátce poté přesunula do Evropy. Spojené království znárodnilo banku Bradford & Bingley a hospodářské potíže potopily i banky Fortis  a Dexia.

Jak říká Ladislav Krištoufek z Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy, svět se z krize, která se rozjela v roce 2008, příliš nepoučil. „Ilustrativní příklad nepoučení se z předešlé krize je fakt, že zásadním jejím hybatelem bylo přehnané žití na dluh. To bylo navíc podporované státem, myšleno v globální perspektivě. Když se podíváme do současnosti, velké rozdíly v tomto nenajdeme,“ upozorňuje v rozhovoru pro E15.

Další krize může mít dalekosáhlejší následky než ta minulá. Zadlužení států enormně vzrostlo

Dopady krize byly různé. Například Řecko, které nebylo schopné splácet svůj dluh, se až nedávno vrátilo na trh s dluhopisy. Česká republika patřila k zemím, které krize v první vlně nezasáhla. Nakonec však zažila propad celoročního výkonu ekonomiky hned třikrát – v roce 2009 a v letech 2012 a 2013.

O ekonomickém kolapsu vznikla i řada filmů a dokumentů. Mezi nejznámější patří například Finanční krize (Inside Job), Sázka na nejistotu (The Big Short) nebo Wall Street: Peníze nikdy nespí (Wall Street: Money Never Sleeps).

Hospodářským krizím se lze vyhnout jen těžce. Zpomalování ekonomiky je přirozené

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!