Babiš chce zrušit průmyslovou oblast v Karviné. Kvůli Bakalovi | e15.cz

Babiš chce zrušit průmyslovou oblast v Karviné. Kvůli Bakalovi

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Glos Hynek / Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) žádá, aby vláda zrušila své červencové usnesení o vzniku průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. Kabinet podle něj neměl před schvalováním informaci, že Moravskoslezský kraj má vykoupit za zhruba 200 milionů korun pozemky od společnosti podnikatele Zdeňka Bakaly. Krajští radní ale s takovým postupem zásadně nesouhlasí.

Hejtman ČSSD Miroslav Novák odmítá tvrzení, že vláda neměla dost informací a obvinil Babiše z toho, že si dostatečně nestuduje předložené materiály.

„Pan ministr Babiš, stejně jako jeho kolegové, měli naprosto ucelené informace. Na základě připomínky, kterou dával úřad vlády a která byla vypořádána, bylo zcela jasně v materiálu zřetelné, kdo je vlastníkem pozemků a jaké budou nabývací tituly,“ řekl Novák. Důvody pro zrušení usnesení Novák označil za malicherné a nezodpovědné vůči obyvatelům regionu. Hejtman odmítl, že kraj vládě tajil jakékoliv informace.

Je to populismus

Hejtman se domnívá, že stanovisko ministra financí je populistické. „Pan Babiš rád tančí na podnikatelském hrobě pana Bakaly. Pan Bakala je samozřejmě podnikatel, který nemá dobré renomé, pod to se i já podepíši. Že má pan Bakala špatnou pověst je jedna věc, druhá věc je, že společnost Asental vlastní 4500 hektarů pozemků na Karvinsku, což jsou téměř veškeré nezastavěné plochy,“ řekl Novák.

Podle něj kraj nemohl zónu na Karvinsku umístit jinam, protože v místě neexistují další plochy, které by splňovaly takové parametry, jaké má zóna Nad Barborou. Je v souladu s územním plánem a má i dobré dopravní napojení. Navíc jde o bývalý brownfield a kraj se při budování průmyslové zóny v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zavázal, že už další zóny nebude stavět na „zelené louce“.

Hejtman odmítá připustit, že by se budování zóny nakonec neuskutečnilo. Podle Hanzela je zóna klíčovým projektem pro rozvoj celého regionu. „Všichni víme, že těžba (uhlí) bude postupně klesat a ubývat a do deseti let pravděpodobně úplně skončí. Pokud průmyslová zóna Nad Barborou nevznikne, tak tady vznikne obrovský problém. Odmítám být rukojmím ve hře nějakých populistických politických hrátek,“ uvedl Hanzel. Dodal, že kdo odmítne průmyslovou zónu, „odepisuje celý region“.

Stanovisko hejtmana plně podpořil i karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD), který dnes ráno odeslal vládě dopis, v němž jednoznačně odmítl Babišův návrh na zrušení vládního usnesení.

Bude jednat koaliční rada

Otázkou se bude ve středu zabývat koaliční rada, informovalo ministerstvo financí. Stát hodlal do zóny vložit až 750 milionů korun.

„Považuji za naprosto nepřípustné, že vláda nebyla informována o tom, že mají být z veřejných prostředků vykoupeny pozemky vlastněné člověkem, který neplní své závazky vůči České republice a jejím občanům,“ uvedl v tiskové zprávě Babiš v narážce na Bakalu.

„Současnou mediální kampaň pana Babiše vnímám jako pokrytectví. Materiál prošel standardním připomínkovým řízením a poté byl vládou schválen. Ministr financí Andrej Babiš měl všechny informace a sám pro vznik průmyslové zóny Nad Barborou hlasoval,“ reagoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ministr financí nejprve žádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby zařadil návrh na zrušení usnesení vlády o průmyslové zóně Nad Barborou na program vlády. Ministerský předseda to ale neudělal a navrhl, aby se problémem nejdříve zabývala koaliční rada, s čímž šéf ANO Babiš i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek souhlasili.

Mládek se prý nezmínil o odkupu pozemků od Bakaly

Babišovi vadí, že se ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v předloženém materiálu o vzniku průmyslové oblasti v Karviné ani během zasedání vlády vůbec nezmínil o tom, že Moravskoslezský kraj má kvůli vzniku zóny odkoupit pozemky od Bakaly. Vláda by podle ministra financí měla své původní rozhodnutí zrušit a ministerstvu průmyslu uložit, aby připravilo podrobnou analýzu ekonomické výhodnosti projektu i harmonogram postupu včetně akcí financovaných z prostředků kraje.

„Součástí znovu předloženého materiálu ministerstva průmyslu a obchodu by mělo být také zdůvodnění výběru lokality a pozemků pro realizaci průmyslové zóny, popis vlastnické struktury pozemků a způsob stanovení předpokládané výkupní ceny a plné znění všech smluv o budoucí kupní smlouvě uzavřené v souvislosti s předpokládanou realizací průmyslové zóny,“ uvedlo ministerstvo financí.

Čtěte také:

Vláda schválila vznik průmyslové zóny Nad Barborou 22. července na výjezdním zasedání v Ostravě. Oblast měla vyrůst v letech 2016 až 2018 a celkové náklady na vybudování zóny se odhadují na 1,2 miliardy korun. Moravskoslezský kraj již dříve uvedl, že nemá žádné jiné pozemky, na kterých by mohl průmyslovou oblast vybudovat. Kromě pozemků Bakalovy společnosti Asental Land se na území budoucí zóny nacházejí i pozemky ve vlastnictví města Karviná, Slezské diakonie nebo státního podniku DIAMO.

Nová zóna je takzvaný brownfield, areál po bývalém Dole Barbora v Karviné-Dolech. Po přestavbě na průmyslovou zónu by tam mělo v dalších letech vzniknout až 2000 pracovních míst. Zóna má rozlohu téměř 90 hektarů a nachází se na území mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou. Vytváření nových pracovních míst právě v této oblasti je pro Moravskoslezský kraj velmi důležité, protože Karvinsko patří k okresům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci června tam činil podíl nezaměstnaných 11,3 procenta.

Pavel Páral: Jak Zdeněk Bakala bouchnul dveřmi

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video