Češi staví v Rusku polární elektrárnu | E15.cz

Češi staví v Rusku polární elektrárnu

plynová elektrárna
plynová elektrárna
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Gigantický projekt rozvoje severního Uralu se reálně otevřel českým firmám. Otrokovická společnost PSG oznámila, že zahájila projekt za téměř 8,5 miliardy korun – stavbu paroplynové elektrárny Poljarnaja u města Salechard, kterým prochází severní polární kruh. O této zakázce pro PSG jako generálního dodavatele loni v listopadu informoval jako první deník E15.

Zatímco ambice PSG se už potvrzují, hůře je na tom zatím brněnská společnost OHL ŽS, která loni předběžně dojednala ještě větší zakázku v řádu desítek miliard na dodávku železnice. Podle zdrojů deníku E15 ale v tuto chvíli není jisté, zda se OHL ŽS skutečně podaří kontrakt na stavbu v náročných uralských podmínkách získat.

Čtěte také:

Češi postaví elektrárnu na polárním kruhu

Hitem pro české firmy se stává energetika ruských regionů

Čechům kvete miliardový byznys v Ázerbájdžánu

Hodnotu zakázky firmy PSG zvyšují právě mimořádné polární podmínky. „Investiční projekt zahrnuje projektování, dodávky zařízení, stavbu a uvedení do provozu celé paroplynové elektrárny o elektrickém výkonu 268 megawattů, souČeši částí je i možnost zvýšení výkonu do 500 megawattů,“ uvedl mluvčí PSG Patrik Kamas.

Otrokovická firma se stává už tradičním dodavatelem elektráren do Ruska, paroplynové zdroje postavila také v Krasavinu a Kurganu.

Elektrárna má být dokončena za dva roky

Elektrárna Poljarnaja, která bude zároveň zásobovat teplem právě město Salechard, by měla být hotova v polovině roku 2014. Projekt pojistila státní pojišťovací společnost Egap, financování zajišťuje Česká exportní banka.

Stavbu elektrárny si od PSG objednala velká korporace Ural průmyslový – Ural polární, kterou založily vlády pěti uralských regionů společně s ruskými firmami. Projekt rozvoje severního Uralu zahrnuje stavbu silnic, železnic, elektráren a zajištění přístupu k nerostnému bohatství. Tamní regionální politici přesvědčovali obyvatele této ruské oblasti, že právě elektrárna Poljarnaja umožní rozvoj průmyslu, stavebnictví i malého a středního podnikání.

Česko-ruská spolupráce by mohla firmě PSG poskytnout nové příležitosti i v tuzemsku – firma nedávno podepsala smlouvu o dodávkách s rusko–českým konsorciem Škody JS a Rosatomu, které je jedním z uchazečů o dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně.

Cesta do Ruska vede přes Ural

Z hlediska působení českých firem na ruském trhu je to klíčový projekt, řekl už dříve o rozvoji severního Uralu český velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. Rusové hledají jiné zdroje financování, takže českým firmám pomáhá, pokud získají úvěry od českých bank a pojištění od Egapu. Největším projektem je zatím modernizace výroby železničních vagonů společnosti Uralvagonzavod, kterou realizuje brněnská Alta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.