Češi staví v Rusku polární elektrárnu

plynová elektrárna

plynová elektrárna Zdroj: profimedia.cz

Gigantický projekt rozvoje severního Uralu se reálně otevřel českým firmám. Otrokovická společnost PSG oznámila, že zahájila projekt za téměř 8,5 miliardy korun – stavbu paroplynové elektrárny Poljarnaja u města Salechard, kterým prochází severní polární kruh. O této zakázce pro PSG jako generálního dodavatele loni v listopadu informoval jako první deník E15.

Zatímco ambice PSG se už potvrzují, hůře je na tom zatím brněnská společnost OHL ŽS, která loni předběžně dojednala ještě větší zakázku v řádu desítek miliard na dodávku železnice. Podle zdrojů deníku E15 ale v tuto chvíli není jisté, zda se OHL ŽS skutečně podaří kontrakt na stavbu v náročných uralských podmínkách získat.

Čtěte také:

Češi postaví elektrárnu na polárním kruhu

Hitem pro české firmy se stává energetika ruských regionů

Čechům kvete miliardový byznys v Ázerbájdžánu

Hodnotu zakázky firmy PSG zvyšují právě mimořádné polární podmínky. „Investiční projekt zahrnuje projektování, dodávky zařízení, stavbu a uvedení do provozu celé paroplynové elektrárny o elektrickém výkonu 268 megawattů, souČeši částí je i možnost zvýšení výkonu do 500 megawattů,“ uvedl mluvčí PSG Patrik Kamas.

Otrokovická firma se stává už tradičním dodavatelem elektráren do Ruska, paroplynové zdroje postavila také v Krasavinu a Kurganu.

Elektrárna má být dokončena za dva roky

Elektrárna Poljarnaja, která bude zároveň zásobovat teplem právě město Salechard, by měla být hotova v polovině roku 2014. Projekt pojistila státní pojišťovací společnost Egap, financování zajišťuje Česká exportní banka.

Stavbu elektrárny si od PSG objednala velká korporace Ural průmyslový – Ural polární, kterou založily vlády pěti uralských regionů společně s ruskými firmami. Projekt rozvoje severního Uralu zahrnuje stavbu silnic, železnic, elektráren a zajištění přístupu k nerostnému bohatství. Tamní regionální politici přesvědčovali obyvatele této ruské oblasti, že právě elektrárna Poljarnaja umožní rozvoj průmyslu, stavebnictví i malého a středního podnikání.

Česko-ruská spolupráce by mohla firmě PSG poskytnout nové příležitosti i v tuzemsku – firma nedávno podepsala smlouvu o dodávkách s rusko–českým konsorciem Škody JS a Rosatomu, které je jedním z uchazečů o dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně.

Cesta do Ruska vede přes Ural

Z hlediska působení českých firem na ruském trhu je to klíčový projekt, řekl už dříve o rozvoji severního Uralu český velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. Rusové hledají jiné zdroje financování, takže českým firmám pomáhá, pokud získají úvěry od českých bank a pojištění od Egapu. Největším projektem je zatím modernizace výroby železničních vagonů společnosti Uralvagonzavod, kterou realizuje brněnská Alta.