Česká ekonomika poroste podle odhadů pomaleji než slovenská | E15.cz

Česká ekonomika poroste podle odhadů pomaleji než slovenská

Továrna Hyundai v Nošovicích
Továrna Hyundai v Nošovicích
• 
ZDROJ: Anna Vackova

ČTK

Share on Facebook Messenger
Tuzemská ekonomika poroste v letech 2016 až 2020 podle analýzy společnosti Deloitte průměrně o 1,7 procenta ročně. Životní úroveň v Česku by se tak měla do roku 2020 zvýšit až na 86 procent průměru EU. Slovensko poroste rychleji, zhruba o tři procenta ročně, a na konci dekády by mělo s životní úrovní na 90 procentech průměru EU předstihnout Českou republiku.

Letos by podle analytika Davida Marka měla tuzemská ekonomika stoupnout o 2,3 procenta. Životní úroveň měřená HDP na obyvatele v paritě kupní síly byla předloni v Česku na 81 procentech zemí EU a loni stoupla podle Marka na 82,3 procenta. Česko by tak mělo předstihnout na čele středoevropských zemí Slovinsko. Na Slovensku to bylo předloni zhruba 75 procent průměru EU.

„Ve světle historické výkonnosti české ekonomiky se může odhad růstu HDP pro následujících pět let zdát jako nízké číslo, nicméně je nutné vzít v potaz očekávaný vnější vývoj. Pokud poroste německá ekonomika průměrně pouze o 1,4 procenta, limituje to do značné míry také prostor pro růst českého hospodářství,“ uvedl Marek.

Globální ekonomika by podle analýzy Deloitte měla v letech 2016 až 2020 růst průměrným tempem 3,6 až 3,7 procenta ročně. V letech 2010 až 2014 rostla průměrně o 3,9 procenta ročně. Nejpomaleji rostoucí vyspělou oblastí by měla být eurozóna s průměrným růstem o procento. Německo podle odhadů poroste průměrným tempem 1,4 procenta, Francie 1,1 procenta a třetí největší ekonomika eurozóny Itálie o 0,6 procenta. Mezi středoevropskými zeměmi by si největší dynamiku měly udržet Polsko a Slovensko s růstem HDP zhruba tří procent ročně.

Prognóza se týká také vývoje kurzu koruny. Ta se po ukončení režimu devizových intervencí, který zatím ČNB neukončí dříve než v roce 2016, vrátí podle analýzy k postupnému posilování. Tempo bude pozvolné a v průměru by mělo v letech 2016 až 2020 činit pouze 0,6 procenta. „Vzhledem k nízké inflaci v eurozóně by většinu reálného posílení měl zajistit rozdíl ve vývoji cen. Zhodnocení nominálního kurzu bude tedy jen mírné. V roce 2020 by se měl kurz koruny pohybovat mezi 26 až 28 korunami za euro,“ uvedl vedoucí partner Deloitte ČR Josef Kotrba.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.