Česká pošta zůstane státu, přechod na akciovou společnost vláda zastaví | E15.cz

Česká pošta zůstane státu, přechod na akciovou společnost vláda zastaví

Česká pošta
Česká pošta
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Českou poštu bude i nadále vlastnit stát. Vláda příští týden zastaví přechod podniku na akciovou společnost. Shodli se na tom ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ředitel pošty Martin Elkán. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se nyní bude vláda soustředit na stabilizaci pošty, zachována prý bude současná pobočková síť. Pravicová opozice s tím nesouhlasí.

„S panem ředitelem jsme si porozuměli, pochopil jsem, jaká je strategie,“ řekl České televizi Babiš. Vyžaduje ale splnění některých podmínek, na jednání si například přinesl zhruba 30 otázek k hospodaření podniku. „Seznam nájemních smluv s třetími osobami, seznam, kde pošta pronajímá majetky, seznam nepotřebného majetku k prodeji,“ sdělil. Elkán slíbil vypracovat odpovědi do dvou týdnů.

Stabilizaci pošty pomůže podle Sobotky i změna poštovního zákona, který by měl do podniku přivést peníze například za udržení poboček. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) již dříve řekl, že na provozu sítě poboček tratí České pošta 2,4 miliardy korun ročně.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury je rozhodnutí vlády chybné. „Česká pošta by mohla být například kótovaná na burze jako silný podnik, který by měl ekonomické řízení a mohl by lépe fungovat,“ prohlásil Stanjura.

Hledání nových příležitostí

Poště v současnosti klesají výnosy z tradičního doručování listovních zásilek a hledá nové obchodní příležitosti. Zvažuje například doručování volně prodejných léků nebo vytvoření virtuálního operátora. Mohla by také požádat o bankovní licenci a poskytovat bankovní služby sama místo nynější ČSOB.

Státní podnik Česká pošta provozuje téměř 3300 poboček. Roční zisk pošty je kolem 300 milionů korun a tržby 20 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video