České firmy si stěžují na potíže při zaměstnávání Vietnamců | E15.cz

České firmy si stěžují na potíže při zaměstnávání Vietnamců

České firmy si stěžují na potíže při zaměstnávání Vietnamců
Vietnam, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Několik českých firem si stěžuje na nefunkční systém pro udělování pracovních víz Vietnamcům. Na tiskové konferenci to dnes uvedl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Chyba je podle něj na straně ministerstva zahraničí, které situaci neřeší. Podle ministerstva se elektronický systém Visapoint osvědčil většině konzulárních úřadů, které ho používají. V případě Vietnamu je podle MZV problémem dlouhodobě vysoká poptávka po vízech.

Výrobce technické konfekce firma Svitap a textilní firmy Triola a MIMOSKA CZ kritizují prostoje při vyřizování víz pro Vietnamce, které chtějí zaměstnat jako šiče a šičky.

Svitap v prohlášení uvádí, že chce zaměstnat deset uchazečů z Vietnamu, kvůli nefunkčnímu vízovému systému však tito lidé dosud nejsou v Česku, a společnost se proto potýká s nedostatkem pracovní síly. „Máme s nimi od července podepsané řádné smlouvy, včetně příslibu ubytování. Jedinou překážkou zůstává systém Visapoint,“ tvrdí Svitap. Stejný problém popisuje v prohlášení také ředitel firmy Triola Petr Kala.

Ministerstvo zahraničí kritiku firem odmítlo. „Systém Visapoint zvolilo ministerstvo zahraničních věcí v roce 2009 jako alternativu k frontám, které se tvořily před některými z nejvytíženějších konzulárních úřadů,“ uvedlo MZV.

Zůstat v Česku chce většina Vietnamců i Ukrajinců

Visapoint funguje podobně jako registrační systém na poště. Žadatelům umožňuje sjednat si schůzku na úřadě elektronicky místo toho, aby musel vystát frontu. Využívá ho přibližně 30 konzulárních úřadů a v naprosté většině bezproblémově, uvedlo ministerstvo. „V případě Vietnamu se jedná o důsledek dlouhodobě vysoké poptávky po vízech a pobytových povoleních,“ zdůvodnil úřad možná zdržení při vyřizování žádostí Vietnamců.

Předseda Česko-vietnamské společnosti Winter si myslí, že ministerstvo by systém mělo nahradit jinou alternativou. „Například by se mohlo posílit konzulární oddělení zastupitelského úřadu v Hanoji. Pomohlo by také rozšíření provozní doby,“ uvedl. Dodal, že situaci by mohla vyřešit úprava podmínek pro udílení pracovních víz, podobně jako je to u občanů Ukrajiny. Společnost proto vypracovala projekt, který ministerstvu nabídla.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že se momentálně společně s dalšími resorty podílí na přípravě materiálu, který se zabývá zaměstnáváním vietnamských pracovníků na českém trhu a jeho důsledky. „Tento materiál půjde v následujících měsících do vlády. Ta následně rozhodne, zda a jakým způsobem by se mohl upravit postup udílení zaměstnaneckých karet v případě vietnamských pracovníků,“ uvedlo ministerstvo.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!