České lyžařské areály trápí obleva | E15.cz

České lyžařské areály trápí obleva

Rokytnice nad Jizerou
Rokytnice nad Jizerou
• 
ZDROJ: Sitour

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

České lyžařské areály zažily o vánočních svátcích spíše průměrnou návštěvnost. Důvodem je zejména nepříznivé počasí a vlhký sníh, jehož navíc není mnoho. Některé vleky proto vůbec nejsou v provozu. Podmínky pro lyžaře by se ale měly od konce týdne postupně zlepšovat.

České lyžařské areály zažily o vánočních svátcích spíše průměrnou návštěvnost. Důvodem je zejména nepříznivé počasí a vlhký sníh, jehož navíc není mnoho. Některé vleky proto vůbec nejsou v provozu. Podmínky pro lyžaře by se ale měly od konce týdne postupně zlepšovat.

Největší střediska východních Krkonoš navštívily tisíce lyžařů. Například v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn dnes lyžovalo kolem 4000 lidí, v areálu Černá hora u Jánských lázní jich bylo kolem 3000. Při teplotách nad bodem mrazu se ale lyžovalo ve vlhku a na mokrém sněhu. Vlekaři proto doufají, že se naplní předpovědi meteorologů a do hor v následujících dnech přijde ochlazení a sněžení.

V Libereckém kraji poznamenala start hlavní zimní sezony obleva. Lyžuje se ve všech střediscích Jizerských hor a západních Krkonoš, na svazích leží až půl metru sněhu, kvůli teplému počasí a dešti ho ale ubývá. Obleva se podepsala i na vánočním lyžování v sousedním Ústeckém kraji. V provozu jsou sice všechna střediska v této části Krušných hor, někde se ale jezdí omezeně. Lidí není moc, sníh kvůli teplému počasí mizí, problémy jsou hlavně na dojezdech.

Tradiční vánoční obleva zastihla i letos během svátečních dnů návštěvníky Jeseníků. Na horách je tam od 25 do 60 centimetrů sněhu, lyžařská střediska hlásí průměrnou návštěvnost. Teplé počasí poznamenalo také provoz středočeských lyžařských areálů. Sezonu zahájili pouze na sjezdovce v Chotouni u Prahy.

Na deštivé počasí si stěžují například provozovatelé lyžařských areálů v Beskydech v Moravskoslezském kraji. Během svátečních dnů zaznamenali jen podprůměrnou návštěvnost. Ta spolu se špatnými podmínkami charakterizovala provoz i ve většině středisek Zlínského kraje. Také na Vysočině přilákalo vánoční lyžování jen minimum návštěvníků, přestože technického sněhu je tam dostatek. Na Štědrý den i po oba vánoční svátky brázdilo svahy jen několik desítek lyžařů.

V Plzeňském kraji byly dobré podmínky pouze na šumavském Špičáku, kde lyžovalo několik stovek lidí. Další skiareály, mezi nimi například Kašperské Hory, jsou kvůli nepřízni počasí prozatím mimo provoz. V Karlovarském kraji se několik set lyžařů vypravilo zejména na sjezdovky na Klínovec a do Bublavy. V těchto areálech byly patrně nejlepší podmínky a dostatek sněhu, který byl převážně mokrý.

Spokojenost hlásí vlekaři z jižních Čech. Tamní největší lyžařská střediska na Lipně a na Zadově navštívilo během prodlouženého víkendu několik stovek lyžařů. Na sjezdovkách leží od 20 do 40 centimetrů technického sněhu. Ani vyšší teploty pohybující se mírně nad nulou dobré lyžařské podmínky neohrozily.

Také hlavní lyžařská střediska v Orlických horách a na Králickém Sněžníku v Pardubickém kraji, která se o vánočních svátcích rozjela do plného provozu, navštívily tisíce lidí. Dnes však řadu lyžařů odradilo počasí. Byla mlha a mžilo, sníh byl mokrý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video