Česko musí obnovení vývozu alkoholu konzultovat s Bruselem | E15.cz

Česko musí obnovení vývozu alkoholu konzultovat s Bruselem

Ilustrační foto (Foto: ČTK)
Ilustrační foto (Foto: ČTK)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čtvrteční zákaz exportu tvrdého alkoholu, který vyhlásila česká vláda, přivítala Evropská komise (EK). Než však bude ČR chtít zákaz zrušit, bude muset informovat Brusel a rozhodnutí s ním konzultovat. Dosavadní prohibiční opatření se naopak nelíbí Unii výrobců a dovozců lihovin (UVDL), podle ní neřeší problém s otravami metanolem.

Podle EK je před případným zmírněním zákazu exportu tvrdého alkoholu nejdůležitější nalézt zdroj, který za otravami metylalkoholem v Česku stojí. Na jeho odhalení už více než týden pracují kriminalisté ze speciálního vyšetřovacího týmu Metyl. Stopy podle nich zatím vedou hlavně do Zlínského kraje.

Policii významně pomohlo čtvrteční odhalení skladu v Opavě, kde našli pět tisícilitrových barelů s podezřelou surovinou, která mohla sloužit k výrobě jedovatého alkoholu. Právě odtud se metanol zřejmě dostával do nelegálních stáčíren a pak do prodejní sítě.

Přibývá také obviněných lidí. Například Moravskoslezská policie jich v posledních hodinách obvinila sedm. Celkem jich tak stíhá 23, jedenáct z nich je ve vazbě. Tam zatím nepůjde pětačtyřicetiletý majitel motorestu a ubytovny na Přerovsku, z níž pocházely dvě ze čtyř obětí otrav v regionu. Muž stejně jako ostatní dva obvinění v Olomouckém kraji bude stíhán na svobodě. Trojici hrozí až deset let vězení.

Otravy se šíří do dalších krajů

Počet krajů, v nichž se otrava metanolem objevila, se dnes rozšířil o Pardubický kraj na devět. Muž z Třemošnice na Chrudimsku leží v nemocnici v Čáslavi. Je mimo nebezpečí života. Naopak ze zlínské nemocnice propustili další pacientku, která se tam po otravě léčila. Z nemocnice tak odešlo po úspěšné léčbě už pět lidí. Také nemocnice v Prešově na východním Slovensku propustila posledního ze čtyř pacientů, kteří se o minulém víkendu otrávili po požití slivovice zakoupené v Česku.

Částečné zmírnění zákazu prodeje tvrdých lihovin plánuje vláda na středu 26. září, kdy začne platnost vyhlášky ministerstva financí ve Sbírce zákonů, v níž se dnes objevily nové kolky. Státní tiskárna cenin může začít s jejich výrobou. Do příští středy stihne tiskárna vyrobit miliony kolků k označení lahví s ověřeným původem, které poté budou moci jít do prodeje.

Právě nové kolky a tzv. rodné listy pro lihoviny se nelíbí UVDL. Ta navrhuje vládě, aby stáhla z prodeje všechny značky, ve kterých byla nalezena zvýšená hladina metanolu. Výrobci chtějí také zrušit zákaz prodeje výrobků, které prošly kontrolou výrobních šarží, a tím současně umožnit obnovení exportu. Naopak u nedohledatelných lihovin doporučuje unie prodej zakázat.

V České republice podle posledních oficiálních informací už zemřelo na otravu metanolem 23 lidí. Další desítky byly hospitalizovány. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, vyskytly se ale i v dalších osmi krajích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video