Česko-norský program. Vědci mohou získat 327 milionů

výzkumné pracoviště

výzkumné pracoviště Zdroj: profimedia.cz

Z Česko-norského výzkumného programu mohou vědci a menší firmy čerpat celkem přes 327 milionů korun, návrhy projektů bude možné předkládat už v červnu. Norská strana hradí z této částky 80 procent. Při zahájení nového čerpacího období to řekli zástupci ministerstva školství a Norského království.

Norsko není v EU, norské fondy představují obdobu unijních fondů. Na rozdíl od evropských programů na vědu určených hlavně přírodovědným a technickým disciplínám jde podpora z norského programu do humanitních disciplín.

„Základní podmínkou účasti v programu je účast alespoň jednoho týmu z ČR a alespoň jednoho týmu z Norska,“ uvedlo ministerstvo. Mezinárodní týmy si mohou žádat od 100 tisíc do milionu eur (2,6 milionu až 26 milionů korun) na svůj projekt, ten může trvat maximálně do dubna 2017. O podporu si v Česku mohou žádat výzkumné organizace nebo malé a střední podniky.

Peníze jsou určeny na projekty základního nebo aplikovaného výzkumu a vývoje, a to zejména v oblasti sociálních a humanitních věd, zdraví a životního prostředí.

„Já jsem se toho přímo účastnil jako řešitel projektu a samozřejmě musím říct, že tehdy mi to vlastně pomohlo restartovat můj výzkumný tým,“ řekl ředitel odboru výzkumu na ministerstvu školství Dalibor Štys. Prostřednictvím fondů přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko zemím přistupujícím do Evropského hospodářského prostoru na různé projekty.