Zpracovatelský sektor je na jedné z nejnižších hodnot od 2009 | E15.cz

Český zpracovatelský sektor je na tom nejhůř za deset let

ČTK

Jedna z nejnižších hodnot od roku 2009 a zhoršující se situace. Tak zhodnotila situaci v českém zpracovatelském sektoru společnost IHS Markit podle indexu PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby. Ten v prosinci stoupl na 43,6 bodu z listopadových 43,5 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

„Prosincová data PMI ukázala, že rok, který byl pro české zpracovatele již tak náročný, skončil neutěšeně a neklidné podmínky ve světové ekonomice vyhlídky na růst dál podrývají. Domácí i zahraniční poptávka zůstala ochromená, což se odrazilo v pesimistických očekáváních napříč zpracovatelským sektorem,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Nízkou hodnotu PMI v ČR zčásti poháněl výrazný propad objemů výroby způsobený slabší poptávkou od domácích i zahraničních zákazníků. Výrobci na něj reagovali nejprudším snížením počtu pracujících od září 2009 a rekordně nízko zůstala i podnikatelská důvěra. Firmám se nicméně podařilo zvýšit prodejní ceny třetí měsíc v řadě, ač ceny vstupů dál klesaly. Výroba na konci roku 2019 klesla v celém českém zpracovatelském sektoru třináctý měsíc v řadě.

Airbus porazil Boeing. Evropská firma je největším výrobcem letadel na světě

Někteří zaměstnavatelé snížení počtu zaměstnanců připisovali nenahrazování odchozích zaměstnanců, ale někteří údajně propouštěli kvůli slabší poptávce. Firmy zůstaly silně pesimistické v výhledech na výrobu během příštího roku. Stupeň důvěry klesl na druhou nejslabší úroveň od počátku sběru dat (duben 2012) vzhledem k pokračujícím turbulencím ve světovém hospodářství.

„Výsledek PMI je v souladu s tržním očekáváním. Hodnoty indexu se již od začátku roku 2019 drží pod úrovní 50 bodů,“ komentovala čísla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Vysoká míra nejistot podle ní způsobila, že většina evropských i českých předstihových ukazatelů klesla na hodnoty z dob finanční krize v roce 2009. „Tato úroveň sentimentu ovšem neodpovídá skutečnému stavu ekonomiky. Ostatní data ukazují nadále solidní výkon. Můžeme proto očekávat, že i tuzemští podnikatelé se přestanou výraznějšího zpomalení obávat a jejich nálada by se tak mohla zlepšovat,“ dodala.

České automobilky opět zažily rekordní rok. Vyrobily přes milion vozů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!