Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš | E15.cz

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec
Ministr vnitra Milan Chovanec
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování rozpočtu na rok 2017. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) však uvedl, že vnitro má ve svém rozpočtu rezervy a uvítal by, kdyby ministři sociální demokracie uvažovali i o úsporách. Předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek považuje posilování bezpečnosti za nutné.

Chovanec svůj požadavek uvedl na tiskové konferenci, kde ministři za ČSSD hovořili o svých prioritách pro zbytek vládnutí s ANO a lidovci. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zmínil také záměr vyplatit důchodcům jednorázový příspěvek 1200 korun, pokud se bude v příštím roce dařit rozpočtu. Opozici v této souvislosti chybí dlouhodobá strategie řešení otázky důchodů či stanovisko vládní strany k veřejnému zadlužování.

Bezpečnost podle Chovance už není samozřejmostí, a pokud si ji chce ČR zachovat, musí si ji také zaplatit. Sobotka řekl, že kapitola bezpečnosti bude jednou z priorit, podle kterých bude strana posuzovat návrh zákona o státním rozpočtu. Babiš nicméně Chovancovi vyčetl, že mu své požadavky vzkazuje přes média, místo aby přišel o penězích jednat. Vnitro má podle předsedy hnutí ANO rezervy třeba v čerpání peněz určených na migraci, dostatečné rezervy má i celkově.

Bělobrádek považuje posílení bezpečnosti za nutné, logicky s ním podle něj jde i zvýšení rozpočtu. Uvedl také, že ho mrzí, když si ANO a ČSSD dávají ultimáta, že nepodpoří z určitých důvodů rozpočet, obzvlášť když to dělají přes média. Narážel tak zřejmě i na dřívější vyjádření Babiše, že ANO bude proti rozpočtu, pokud schodek překročí 60 miliard korun.

Babiš v souvislosti s možným příspěvkem důchodcům zmínil plánovanou valorizaci v průměru o 200 korun pro příští rok. Ministři sociální demokracie by navíc podle měli kromě výdajů mluvit i o úsporách ve svých resortech, uvedl Babiš. Bělobrádek by penzistům přidal více, aby se nerozevíraly nůžky s průměrným platem. Musíme si říci, kde na to vezmeme, dodal Bělobrádek.

Opoziční politici záměr ČSSD soustředit se v otázce rozpočtu na bezpečnost země chápou. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek řekl, že mu však v plánech chybí dlouhodobá strategie řešení otázky důchodů. Senátor Miloš Vystrčil (ODS) by zase chtěl slyšet stanovisko vládní strany k veřejnému zadlužování. Zdá se mu totiž, že se ČSSD chová bezohledně vůči budoucnosti.

Sociální demokracie se chce podle Sobotky soustředit vedle bezpečnosti také na sociální soudržnost, například prostřednictvím zajištění peněz na sociální služby minimálně v rozsahu devíti miliard. Ministři chtějí pracovat na elektronizaci státní správy, modernizaci průmyslu, posílení ochrany spotřebitelů či předpisech o sociálním bydlení a zálohovaném výživném. Diplomacie se soustředí na ochranu Čechů v zahraničí nebo podporu akceschopnosti a politického vlivu Evropské unie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video