Další Babišova čistka? Na financích končí šéf auditu i personální ředitel | E15.cz

Další Babišova čistka? Na financích končí šéf auditu i personální ředitel

Předseda ANO Andrej Babiš na sněmu strany
Předseda ANO Andrej Babiš na sněmu strany
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ředitel odboru kontroly ministerstva financí Luděk Gulázsi, vedoucí regionálního auditu Ludvík Bína a personální ředitel Václav Turko skončili ve svých funkcích na ministerstvu financí. Minimálně za odchodem Gulázsiho stojí podle serveru Echo24.cz přímá iniciativa ministra financí Andreje Babiše.

Ministerstvo financí odmítlo personální změny komentovat, ale potvrzují je informace o organizační struktuře úřadu na jeho internetových stránkách. Funkce na odboru kontroly a vedoucího regionálního auditu je nyní neobsazena. Václav Turko byl na ministerstvu nahrazen Libuší Neščákovou, která je majitelkou firmy Lidské zdroje Evropské unie.

Gulázsiho podle informací serveru Echo24.cz zbavil místa přímo ministr financí Andrej Babiš (ANO) těsně před odjezdem do USA. Gulázsi měl sledovat, jestli se v České republice čerpají evropské dotace podle všech pravidel.

Spory na ministerstvu

Gulázsi i Bína spadali pod řízení náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta. Ten se podle informací serveru Echo24.cz v poslední době dostal, společně s náměstkyní Simonou Hornochovou, s ministrem Babišem několikrát do sporu.

Hlavní příčinou je systém elektronických registračních pokladen, které si mají od ledna 2016 pořídit všichni podnikatelé tak, aby finanční úřady mohly elektronicky kontrolovat jejich tržby. Za uvedení systému do praxe zodpovídá právě náměstkyně Hornochová. Příprava systému se však komplikuje, a tak Babiš není s Hornochovou spokojen.

Wagenknecht zase v únoru odmítl podepsat zakázku pro firmu BDO IT, které chtěli ministerští úředníci bez soutěže svěřit dvousettisícovou zakázku na dohled nad vytvořením systému pokladen.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video