Ďurišovu výpověď z DPP psali právníci Agrofertu, tvrdí odbory | E15.cz

Ďurišovu výpověď z DPP psali právníci Agrofertu, tvrdí odbory

Generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš
Generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš
• 
ZDROJ: Michael Tomes

ČTK

Výpověď bývalého ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Jaroslava Ďuriše připravovali právníci Agrofertu Adreje Babiše. Tvrdí to prezident odborářů DPP Jiří Obitko. Ďuriše odvolalo představenstvo minulý týden, část odborářů proto vstoupila do stávkové pohotovosti. S Ďurišem byla odvolána i ekonomická ředitelka Magdalena Češková. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) označila Obitkova tvrzení za nesmysl. Holding Agrofert ostře odmítl, že by měl s děním v dopravním podniku cokoliv společného.

„Máme potvrzeno, že na výpovědi pana Ďuriše pracovali právníci Agrofertu. Na změnách a v situaci v DPP nyní figurují lidé blízcí Andreji Babišovi,“ řekl Obitko. Stávková pohotovost by podle něj mohla trvat až půl roku. „Do té doby než nám někdo vysvětlí, proč byl pan Ďuriš vyhozen, tak není důvod stávkovou pohotovost zrušit,“ uvedl Obitko, jenž předsedá většině odborářů DPP.

„Namísto dopraváka přijde člověk z pošty. A to, že to celé nachystali právníci Agrofertu, mi do této taškařice docela zapadá,“ řekl bývalý primátor Tomáš Hudeček (bezp.).

„Hloupost, nesmysl a pitomost. Na nadiktování jedné věty, ve které říkáte, že odvoláváte ředitele a jmenujete jiného, rozhodně nepotřebujete právníka. V poslední době si připadám, že je móda za vším hledat Agrofert. Je to trapná snaha některých lidí a ji rozhodně nebudu ničím podporovat,“ reagovala Krnáčová.

Krnáčová: Hloupost, nesmysl a pitomost. Na nadiktování jedné věty, ve které říkáte, že odvoláváte ředitele a jmenujete jiného, rozhodně nepotřebujete právníka

Spojitost s děním v pražském dopravním podniku rezolutně odmítl místopředseda představenstva a výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz. „Nikdo ze zaměstnanců naší firmy se do záležitostí dopravního podniku nijak nevměšuje,“ uvedl v tiskové zprávě. „Vyzýváme proto pana Obitka, aby svůj výrok, kterým nás poškozuje, buď doložil, což se mu v žádném případě nemůže podařit, nebo veřejně odvolal,“ doplnil Mráz.

Představenstvo DPP odvolalo Ďuriše a Češkovou na základě doporučení dozorčí rady. Vedením podniku je nyní pověřen dopravní ředitel Ladislav Urbánek, novým předsedou představenstva se stal Martin Gillar z České pošty. Češkovou nahradí ve funkci ekonomické ředitelky dosavadní vedoucí odboru účetnictví Marek Polický. V představenstvu ji nahradil už ve středu technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Kdy bude vypsáno výběrové řízení a zvolen nový ředitel DPP, zatím není jasné. Jmenování přísluší radním hlavního města, kteří jsou valnou hromadou společnosti. Praha je stoprocentním vlastníkem podniku. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává asi 10.000 lidí. Praha jeho fungování dotuje více než 11 miliardami korun ročně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.