Exšéf Tatry dostal od státu odškodné 120 tisíc, žádal pět milionů | E15.cz

Exšéf Tatry dostal od státu odškodné 120 tisíc, žádal pět milionů

Exšéf Tatry dostal od státu odškodné 120 tisíc, žádal pět milionů
Bývalý generální ředitel automobilky Tatra Ronald Adams
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ministerstvo spravedlnosti přiznalo bývalému šéfovi kopřivnické automobilky Tatra Ronaldu Adamsovi 120 tisíckorun jako zadostiučinění za trestní stíhání. Povtrdila to mluvčí úřadu Kateřina Hrochová. Adams požadoval pětimilionové odškodné. Poukazoval na to, že obžaloba z podplácení ohledně zakázek pro českou armádu negativně ovlivnila jeho osobní i profesní pověst.

„Pan Adams je nyní v zahraničí a rozhodnutí ministerstva spravedlnosti mu zatím nebylo doručeno. V každém případě potvrdil, že vyplacenou částku, jakkoli bude vysoká, poukáže některé nevládní organizaci specializující se na boj proti korupci,“ uvedl Vladimír Bystrov z agentury Bison & Rose, která Adamse zastupuje.

Američan se nyní ohledně přiznání zbytku částky, kterou na ministerstvu neúspěšně vymáhal, může obrátit na soud. O tom, zda skutečně podá žalobu, se Adams rozhodne až po prostudování rozhodnutí a po poradě se svým právníkem.

Někdejší předseda představenstva a generální ředitel Tatry byl z podplácení obviněn v srpnu 2012. Vyšetřovatelé tvrdili, že na brněnském veletrhu v roce 2009 nabídl tehdejšímu náměstkovi ministerstva obrany Martinu Bartákovi úplatek za to, že úřad v budoucnu zadá Tatře další armádní zakázky. Soud však Adamse loni pravomocně zprostil viny. Podle manažera tak jasně řekl, že „veškeré ústrky a omezení“ a publicita v českých i zahraničních médiích, které Adams v průběhu trestního stíhání čelil, byly zbytečné a neoprávněné.

Američan tvrdí, že se jeho trestní stíhání a obžaloba opíraly „výhradně o nevěrohodná svědectví již trestně stíhaných osob“. Jeho zadržení, stíhání i soudní řízení bylo podle něj založené na ryze účelovém trestním oznámení. Z korupce Adamse obvinil právě Barták.

Adams figuruje jako svědek v kauze nákupu tatrovek pro českou armádu, v níž je Barták společně se zbrojařem Michalem Smržem obžalován z pokusu o podvod. Exšéf Tatry uvedl, že mu Smrž za sto milionů korun pomoc s touto armádní zakázkou. Mimo jiné mu prý sliboval zajištění osobního setkání s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem (ODS). Pražský městský soud letos Bartáka i Smrže nepravomocně zprostil viny.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!