Extremisté se místo Romů zaměřují na islám, chybí jim ale vůdčí osobnosti | E15.cz

Extremisté se místo Romů zaměřují na islám, chybí jim ale vůdčí osobnosti

Extremisté se místo Romů zaměřují na islám, chybí jim ale vůdčí osobnosti
Protest proti migrantům směřujícím do Evropy uspořádali 26. června na Moravském náměstí v Brně radikálové z Dělnické mládeže. Nedaleko se souběžně konala demonstrace pro podporu běženců. Policejní těžkooděnci museli účastníky obou demonstrací oddělit.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Pravicoví extremisté se loni v Česku zaměřili místo protiromských výpadů na protiislámská témata. Celkově je ale radikální scéna stále roztříštěná. Levicoví extremisté jsou na tom podobně, rovněž nemají vůdčí osobnosti, napsala Bezpečnostní informační služba (BIS).

Pravicoví ani levicoví extremisté nepředstavovali podle BIS výraznější bezpečnostní riziko. Obě scény jsou prý roztříštěné a setrvale jim chybí „mobilizační téma“ a vůdčí osobnosti. Extremisté prý využili nálady v části české veřejnosti zaměřené proti islámu a hledali nové stoupence. Akce se ale nakonec nesetkaly s větší podporou.

„Malá část scény se přetransformovala v subjekty, které se snaží na první pohled nebudit dojem, že jde o subjekty extremistické. Distancují se od národního socialismu, snaží se prezentovat vlastenectvím, protiislámskou rétorikou a aktivitami proti Evropské unii. Vymezení se proti myšlenkám nacionálního socialismu způsobilo, že na jejich vznik reagovala řada českých pravicových extremistů velmi negativně,“ píše BIS.

Extrémní levice útočila na auta i norčí farmy

Největším rizikem ze strany levice byly údajně chystané útoky Sítě revolučních buněk, například na policejní auta, kterými se zabývají kriminalisté s podezřením na terorismus. „V roce 2014 bylo provedeno také několik útoků, ke kterým se přihlásily ekologické extremistické subjekty a jejichž cílem se staly norčí farmy,“ doplnili zpravodajci.

BIS také popisuje zájem levicových extremistů o squatting a několik pokusů o obsazení prázdných budov. Důvodem byly happeningy a upozornění na chátrající objekty.

Martin Čaban: Je čas zmenšit náskok extremistů

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!