Finance: Valentův Synot nemá na odškodnění kvůli rušení licencí nárok | E15.cz

Finance: Valentův Synot nemá na odškodnění kvůli rušení licencí nárok

spoluzakladatel Synotu Ivo Valenta
spoluzakladatel Synotu Ivo Valenta
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nárok kyperských firem senátora Iva Valenty ovládajících sázkovou firmu Synot na miliardové odškodné není podle státu oprávněný. Dnes to oznámilo ministerstvo financí. Firmy zahájily proti Česku mezinárodní arbitráž kvůli údajným zmařeným investicím. Vadí jim rušení povolení k provozování videoloterijních terminálů.

Firmy WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, přes které Valenta ovládá Synot, kvůli rušení licencí poslaly na Úřad vlády oznámení o zahájení mezinárodní arbitráže. „Kyperské společnosti po České republice požadují nejméně miliardu korun jako kompenzaci za údajnou škodu, která jim měla vzniknout v důsledku odebrání povolení k provozování hazardu,“ sdělil Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí.

Podle serveru Lidovky.cz budou Valentovy firmy možná požadovat dokonce až několik miliard. „Česká republika považuje nárok uplatněný v arbitráži za neoprávněný,“ oznámil Žurovec. Ministerstvo původně vydávalo licence na videoloterijní terminály na dobu až deseti let. Po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013 ale začalo povolení rušit, aby vyšlo vstříc obcím, které chtěly herny vykázat.

Úřad v souvislosti se sporem také mluví o možném zneužití zamezinárodní arbitráže. Oznámení o zahájení sporu totiž sice poslaly vládě zahraniční, kyperské společnosti, ale stojí za nimi Valenta. „Protože se v minulosti k této žalobě opětovně mediálně přihlásil senátor Ivo Valenta, bude se ministerstvo financí bránit všemi prostředky tak, aby nedošlo ke zneužití procesu mezinárodní arbitráže českým občanem,“ uvedl Žurovec.

Bývalý zaměstnanec ministerstva

Na straně kyperských firem navíc podle něj stojí bývalý úředník ministerstva Radek Šnábl. „Ještě jako úředník ministerstva financí byl přitom do této kauzy zapojen a sbíral o ní informace,“ doplnil. Podle serveru Lidovky.cz bývalý expert státu na arbitráže Šnábl radí Valentovým firmám s mezinárodněprávními otázkami.

Valenta ovládá skupinu Synot. Firmu založil s otcem a bratrem v roce 1991. Zpočátku se zaměřila na provozování výherních automatů, nyní podniká i v dalších oblastech. Její vrcholový management sídlí na Kypru. Valenta vedle byznysu vstoupil i do politiky, když byl loni na podzim zvolen senátorem za Uherskohradišťsko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video