Hrad vrací úder: Schwarzenberg prý hrubě útočí na prezidenta | E15.cz

Hrad vrací úder: Schwarzenberg prý hrubě útočí na prezidenta

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
• 
ZDROJ: Foto E15 Anna Vackova

jih, foto E15

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se snížil k hrubým osobním útokům na prezidenta místo toho, aby věcně obhajoval svou práci, reagoval dnes mluvčí prezidenta Radim Ochvat na nejnovější mediální přestřelku mezi ministrem zahraničí a prezidentem.

„Tento styl vyjadřování, který pan Schwarzenberg v poslední době opakovaně vnáší do naší veřejné debaty o vážných věcech, naši již tak chatrnou veřejnou diskusi a politickou kulturu devastuje a ničí. Prezident republiky je přesvědčen, že je třeba vrátit se k věcným argumentům,“ uvedl Klausův mluvčí.

Klaus ministra zahraničí v minulých dnech na poradě velvyslanců i v médiích ostře kritizoval za to, jakou koncepci zahraniční politiky prosadil ve vládě. Schwarzenberg v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce odpovídal na dotazy moderátora, co o Klausově kritice soudí. Prohlásil mimo jiné, že Klausův útok je promyšlený, a prezident si tak chystá půdu pro založení nacionalistické, euroskeptické strany. Poznamenal také, že by Klaus měl více dbát na svou pozici hlavy státu a nepůsobit ve světě jako „někdy docela zábavný provokatér“.

Hrad dnes také na stránky prezidenta www.klaus.cz umístil dopis z 9. května, který Klaus adresoval Schwarzenbergovi. Dopis obsahuje kritiku vládní koncepce diplomacie, se kterou Klaus veřejně přišel v posledních dnech. Klaus v dopise mimo jiné uvádí, že koncepce by neměla být „pouhým úřednickým alibistickým textem kopírujícím některá současná bezobsažná politická hesla Evropské unie“. Prezident také uvádí, že je připraven se na diskusi o zahraniční politice podílet a doufá, že jeho argumenty „mohou být vzaty v potaz“.

Klaus a Schwarzenberg si v minulých dnech vyměnili ostré vzkazy přes média. Přestřelka začala právě Klausovou kritikou vládní koncepce zahraniční politiky při tradičním přijetí českých velvyslanců na Hradě. Prezident šéfovi diplomacie na Hradě před velvyslanci vyčetl mimo jiné to, že jeho koncepce zahraniční politiky neřeší nepříznivé tendence a klíčové otázky v EU.

Podle Schwarzenberga ho prezident podobně při uzavřených jednáních nekritizoval. Přítomnost médií ale prý využil k tomu, aby ho před velvyslanci na formálním přijetí „sprdnul“. Ministr také v médiích uvedl, že při podobných setkáních ctí hlavu státu a nepovažuje za vhodné se s ním před svými podřízenými pouštět do střetu. Klausovy výhrady, které na setkání zazněly, podle něj ale nelze brát vážně a jsou účelovou hrou ke zviditelnění prezidenta.

Autor: jih, foto E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video