Investujte v Česku, vyzval Zeman autoritářský Ázerbajdžán | e15.cz

Investujte v Česku, vyzval Zeman autoritářský Ázerbajdžán

Prezident Zeman při jednání s ázerbajdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem
Prezident Zeman při jednání s ázerbajdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman při dnešním setkání s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem v Baku podepsal deklaraci o strategickém partnerství. Zeman vyzval Ázerbájdžán, který je druhým největším vývozcem ropy do České republiky, k investicím v Česku.

Čeští podnikatelé by naopak podle prezidenta mohli v zemi uspět v investicích do železnic, v dodávkách lokomotiv či vagónů nebo při spolupráci v zemědělství. Zeman se s Alijevem v prezidentském úřadě setkal již třikrát, vždy ale jen v rámci dalších akcí, například při zahájení olympiády v Soči.

Oba prezidenti dnes podepsali dvě dohody, a to deklaraci o strategickém partnerství mezi Českem a Ázerbájdžánem a memorandum o spolupráci v zemědělství, které je zaměřeno na vzájemný rozvoj ekonomické, vědecké a technické spolupráce v oblasti zemědělství.

Deklarace se podle Alijeva zabývá ekonomickou spoluprací, ale i letitým ázerbájdžánsko-arménským konfliktem o Náhorní Karabach, který by se prý měl podle dokumentu vyřešit mezinárodní dohodou. Podobné deklarace podle Alijeva země uzavřela s dalšími sedmi zeměmi Evropské unie.

Poučení o výrobě piva

Memorandum ministerstev zemědělství je zaměřeno na vzájemný rozvoj ekonomické, vědecké a technické spolupráce v oblasti zemědělství. Praha a Baku si v právně nezávazném dokumentu přislíbily třeba výměnu zkušeností s výrobou piva, s umělou inseminací a ustájením mléčného skotu nebo spolupráci mezi výzkumnými zemědělskými institucemi.

Alijev na tiskové konferenci zmínil projekty, na kterých se české firmy a banky v Ázerbájdžánu podílely, včetně stavby železnice mezi Gruzií a Ázerbájdžánem. Podle Zemana by české společnosti mohly v Ázerbájdžánu investovat například do stavitelství včetně výstavby železnic nebo dodávek lokomotiv, vagonů a kolejí. Zmínil také projekt přestavby městské hromadné dopravy v druhém největším ázerbájdžánském městě Gäncä.

Česká firma uspěla

Tamní primátor si podle něj vyžádal zpracování projektu od české firmy poté, co se mu nezamlouval předchozí návrh z jiného státu. Česká nabídka se prý ukázala jako lepší, obsahuje i dodávku nízkopodlažních autobusů. Zmínil dále možné zbrojní zakázky na dodávky českých pasivních radarů Vera nebo zbraní pro ázerbájdžánskou policii.

Zeman pozval Alijeva na návštěvu Česka. Poznamenal, že věří, že pod záštitou hlavy státu by mohly do Česka zamířit podobné investice jako od čínských firem. Narážel tím na svou nedávnou návštěvu Číny, během které oznámil čínské investice v Česku ve výši asi deseti miliard korun. Řekl, že v Česku je mnoho krásných míst včetně lázní a hotelů. „Budete-li investovat své peníze do České republiky, máte jistotu, že o ně nepřijdete,“ řekl Zeman.

Praha a Baku si v právně nezávazném dokumentu přislíbí třeba výměnu zkušeností s výrobou piva, s umělou inseminací a ustájením mléčného skotu nebo spolupráci mezi výzkumnými zemědělskými institucemi. Zemana doprovází několik desítek podnikatelů, kteří v zemi v rámci prezidentovy návštěvy plánují setkání se svými obchodními partnery. Zeman se ve středu zúčastní i jejich česko-ázerbájdžánského podnikatelského fóra.

Zeman je podporou ekonomické diplomacie znám. Bývá ale často kritizován za to, že se tak děje na úkor prosazování lidských práv. Právě Ázerbájdžánu bývá jejich omezování vyčítáno.

Například na začátku září byla v Baku odsouzena opoziční novinářka Chadídža Ismailová, která proslula odhalováním korupce ve vládních kruzích. Podle soudu byla usvědčena z daňových úniků, nezákonného podnikání a defraudace. Ve vězení má strávit sedm a půl roku.

Součástí Zemanova programu v Ázerbájdžánu budou také pietní akty nebo setkání s univerzitními studenty, navštíví i ropný terminál. Z Ázerbájdžánu prezident odletí ve čtvrtek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery