Ázerbajdžánu vadí kritika stavu lidských práv, bojkotuje spolupráci s EU | e15.cz

Ázerbajdžánu vadí kritika stavu lidských práv, bojkotuje spolupráci s EU

Moderní architektura v Baku
Moderní architektura v Baku
• 
ZDROJ: E15 David Klimes

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ázerbájdžánský parlament pozastavuje členství v evropských meziparlamentních institucích a vyzývá vládu, aby přezkoumala účast země v programu Východního partnerství. Informovala o tom dnes média v Baku s odvoláním na výsledky pondělního jednání ázerbájdžánských poslanců. Jejich rozhodnutí je reakcí na rezoluci Evropského parlamentu z minulého týdne, která kritizuje porušování lidských práv v Ázerbájdžánu.

Evropský parlament minulý čtvrtek přijal rezoluci, která odsuzuje „nevídané represe proti občanské společnosti v Ázerbájdžánu“. Vyzval evropské představitele, aby zvážili sankce vůči všem politikům, funkcionářům a soudcům zapojeným do politického pronásledování. Unijní poslanci také vyzvali k důkladnému vyšetření korupčních obvinění vznesených proti prezidentovi Ilhamu Alijevovi a členům jeho rodiny.

Rezoluce europoslanců byla schválena krátce po rozsudku nad ázerbájdžánskou opoziční novinářkou Chadídžou Ismailovou, která proslula odhalováním korupce ve vládních kruzích.

Ismailová byla začátkem září odsouzena za údajné daňové úniky a nezákonné podnikání na 7,5 roku vězení. Nedlouho předtím soud v Baku poslal za mříže na 8,5 respektive sedm let Lejlu a Arifa Junusovy, kteří patří k předním osobnostem ázerbájdžánského disentu.

Pokud budou proti ázerbájdžánským politikům přijaty v Evropském parlamentu jakékoli sankce, je vláda v Baku povinna vydat zákaz vjezdu europoslanců na ázerbájdžánské území

Parlament v Baku v pondělí rezoluci evropských poslanců označil za „důkaz systematické kampaně, jejímž cílem je očernit Ázerbájdžán“.

V Evropském parlamentu prý funguje nepřátelská lobby, která pomlouvá ázerbájdžánské vedení, ignoruje problémy v jiných zemích a hodlá poškodit parlamentní volby, které se v jihokavkazské zemi uskuteční počátkem listopadu. Tato lobby údajně podporuje okupaci Náhorního Karabachu, ázerbájdžánské enklávy vojensky obsazené sousední Arménií.

Ázerbájdžánský parlament z těchto důvodů zastavuje členství v projektu Euronest, což je meziparlamentní instituce sdružující zástupce Evropského parlamentu a poslance šesti postsovětských států.

Zeman pokračuje v ekonomické diplomacii

Poslanci rovněž vyzvali vládu, aby přezkoumala účast v programu Východního partnerství, iniciativy zaměřené na podporu spolupráce EU s Ázerbájdžánem, Běloruskem, Ukrajinou, Moldavskem, Arménií a Gruzií.

Pokud budou proti ázerbájdžánským politikům přijaty v Evropském parlamentu jakékoli sankce, je vláda v Baku povinna vydat zákaz vjezdu europoslanců na ázerbájdžánské území, uvádí se v rezoluci, která byla podle agentury Trend přijata jednomyslně.

O protestní rezoluci média v Baku informovala krátce po příletu českého prezidenta Miloše Zemana, který se v ázerbájdžánském hlavním městě setká s Alijevem a zúčastní se podnikatelského semináře. Zeman se v Baku zaměří na podporu ekonomické diplomacie, což se podle kritiků děje na úkor obhajoby lidských práv.

Josef Maršíček: Ázerbájdžán – víc než ropa a hedvábí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery