Jakl: Klaus návrat do politiky nechystá | E15.cz

Jakl: Klaus návrat do politiky nechystá

Ladislav Jakl
Ladislav Jakl
• 
ZDROJ: E15

ČTK, jih

Share on Facebook Messenger
Exprezident Václav Klaus návrat do politiky nechystá, uvedl jeho dlouholetý spolupracovník Ladislav Jakl. Na politické scéně není v současnosti subjekt, který by mu za to stál, napsal dnes Jakl na dotaz ČTK. O možném návratu Klause se v poslední době spekuluje.

„Na politické scéně momentálně není subjekt, který by mu za to stál. Je ale zajímavé poslední léta sledovat, jak je snadné opakovaně vyvolat vlnu podobných dotazů,“ konstatoval Jakl, kdysi tajemník Klause na Hradě a nyní člen správní rady Klausova institutu.

Jakl současně naznačil, že Klaus neplánuje zakládat novou stranu. „Politická scéna si musí pomoci sama, žádný zachránce nepřijde. Pokud politická scéna vyprodukuje sílu, která bude za podporu stát, může ji Václav Klaus podpořit. Ne naopak,“ doplnil Jakl.

Deník Právo totiž dnes napsal, že Klaus nějaké zapojení do stranického soutěžení zvažuje a že se chce rozhodnout na základě toho, zda se v úterý rozpustí Sněmovna a zda budou předčasné volby. Klaus by se prý mohl angažovat například v Suverenitě Jany Bobošíkové.

Návrat Klause by si zároveň přála i část členů ODS, tedy strany, kterou zakládal, ale nakonec opustil. Klaus ale nedávno návrat do ODS odmítl. „Moje angažmá v této straně nepřichází v dnešní době v úvahu,“ řekl s tím, že strana je podle něj v krizi a bez změny lidí a jejich chování se s tím nic dělat nedá. Nelíbí se mu kroky občanských demokratů v posledních dnech, včetně vylučování poslanců.

Podle aktuálního průzkumu agentur Median a STEM/MARK pro Českou televizi si Klausův návrat do politiky si ale nepřejí skoro tři čtvrtiny lidí.

Vedení ODS, které se dnes sešlo, se svým expředsedou nezabývalo. „Já myslím, že se ukázalo, že vzkazování nějakých tezí vzájemně přes média není nikterak prospěšné a vytváří naprosto nesmyslné spekulace,“ uvedl úřadující předseda strany Martin Kuba. „Já nemám potřebu, a myslím nikdo z grémia, pokračovat v tom vzkazování, a pokud budeme s panem prezidentem Klausem chtít hovořit, tak s ním budeme hovořit osobně,“ dodal.

Klaus opustil funkci prezidenta letos v březnu po deseti letech. Nyní působí v Institutu Václava Klause, který byl založen loni. Institut uvádí, že je koncipován jako liberálně-konzervativní think tank s výzkumnou studijní činností, semináři, konferencemi a dalšími akcemi a programy pro odbornou i širokou veřejnost.

Tomáš Hrdlička: Jen poukazuji na chyby, které ODS berou voliče

Autor: ČTK, jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.