Jančura stojí před soudem za výrok o zločinném spiknutí, ČVUT žádá omluvu

Radim Jančura

Radim Jančura Zdroj: ctk

Radim Jančura
Jančura si najal superlokomotivy Vectron, chce prodloužit vlaky
Jančura si najal superlokomotivy Vectron, chce prodloužit vlaky
Majitel Student Agency Radim Jančura nechal na autobusy RegioJet vylepit čísla mobilů ministra vnitra a premiéra
Radim Jančura
7
Fotogalerie

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) se soudní cestou domáhá po podnikateli Radimu Jančurovi omluvy, podle školy poškodil její dobrou pověst výroky, které zazněly v pořadu České televize (ČT). Podle Jančury jeho výroky na ČVUT nemířily. Spor dnes řešil Krajský soud v Brně, rozsudek se obě strany dozví za týden.

Jančura v pořadu Otázky Václava Moravce zhruba před dvěma lety řekl, že pokud některé projekční firmy potřebovaly na určité projekty "kulaté razítko", mohly se obrátit právě na pražské ČVUT. Ostře kritizoval práci dopravního experta z ČVUT Františka Lehovce.

"Ono je potřeba to nazvat jako zločinné spiknutí, protože největší problém je v těch projekčních firmách, Pragoprojekt nebo Sudop, které spolupracují s akademickou půdou, která to posvěcuje," uvedl tehdy Jančura, vlastník společností Student Agency a RegioJet.

U soudu se dnes proti žalobě hájil tím, že jeho výroky nemířily na ČVUT. "Mým cílem nebylo v žádném případě poškodit pověst ČVUT. Naopak jsem upozornil, že jsou zde lidé, kteří mají způsobilost tuto pověst poškodit," řekl novinářům. Doplnil, že v pořadu svými výroky vyjádřil snahu chránit čest ČVUT.

Podle právní zástupkyně vysoké školy Veroniky Ordnungové se žalovaný vyjádřil velmi neobratně, což poškodilo pověst ČVUT. "Pokud se pan žalovaný domnívá, že pochybili jednotlivci na ČVUT, měl by volit jiná slova. ČVUT ročně vydává stovky odborných posudků a prohlášení žalovaného ji poškodilo," uvedla právnička.

Spor míří ke konci, soudkyně Dagmar Novotná líčení odročila pro vynesení rozsudku na 10. listopadu.