Janoušek požádal o přerušení trestu. Kvůli zdraví | E15.cz

Janoušek požádal o přerušení trestu. Kvůli zdraví

Janoušek na soudním jednání
Janoušek na soudním jednání
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lobbista Roman Janoušek, který v březnu 2012 srazil ženu autem, požádal o podmínečné propuštění z vězení kvůli zdravotním problémům. Jeho žádostí se bude zabývat Krajský soud v Brně. Janoušek si v brněnské věznici odpykává čtyřapůlletý trest za těžké ublížení na zdraví.

O Janouškově žádosti informoval deník Právo. Řidičku porazil opilý podnikatel v březnu 2012 v pražské Michli. Předtím naboural do jejího auta a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel.

Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici, a kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. Lobbista jí později zaplatil odškodné 900 tisíc korun.

Janoušek, kterému policisté po incidentu naměřili dvě promile alkoholu, se hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi události však vyvrátil jak revizní znalecký posudek, tak i odposlechy lobbistova telefonu.

Pražský městský soud muži původně uložil za ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky tříletý trest, který odvolací senát o rok a půl zpřísnil. Lobbista navíc nesmí sedm let usednout za volant.

Chtěli deset let

Jak státní zástupkyně Jana Kadeřábková u pražského městského soudu, tak i státní zástupce Vlastimil Kraus u odvolacího Vrchního soudu v Praze požadovali, aby byl Janoušek odsouzen za pokus vraždy. Shodně pro něj požadovali desetiletý trest.

Odvolací senát argumentoval tím, že o pokus vraždy nešlo, protože kdyby chtěl Janoušek vyvolat fatální následek, mohl zvolit mnohem vyšší rychlost. Chtěl se prý primárně vyhnout kontaktu s řidičkou a dalšími lidmi, nikoliv vraždit.

Janoušek byl označován za šedou eminenci pražské politiky
- Narodil se 3. července 1968 v Praze. Po gymnáziu pracoval jako číšník. Podle médii působil například v hotelu na pražském Tylově náměstí, kde se potkal s některými svými pozdějšími spolupracovníky. V 90. letech vystudoval práva a v roce 2003 získal na Právnické fakultě UK titul JUDr.
- Už v 80. letech si přivydělával jako trenér tenisu a vyhledával v Československu umělecké předměty pro německé zájemce. „Nebylo to nic nelegálního, prostě jsem chodil do starožitnictví a hledal pro ně určité věci,“ řekl Janoušek nedávno časopisu Reflex. Po revoluci začal podnikat v realitách a vyhrál výběrové řízení na provozování kina Blaník na Václavském náměstí, kde se mimo jiné pořádaly protidrogové přednášky. Tehdy se Janoušek seznámil s pozdějším pražským primátorem Pavlem Bémem, který byl před vstupem do politiky známým odborníkem na drogovou problematiku.
- O nadstandardních stycích mezi Janouškem a primátorem Bémem spekulovala média mnoho let. V březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes odposlechy, které byly pořízeny v roce 2007 a na nichž Janoušek hovoří zejména s tehdejším primátorem Bémem. Podle deníku měl Janoušek velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na pražském magistrátu.
- O Janouškovi, jenž sám sebe v tisku charakterizoval jako „politického podnikatele“, se psalo jako o jednom z takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty. Podle médií ale Janouškův vliv v poslední době značně klesl.
- Kromě primátora Béma měl Janoušek kontakty i na další významné osoby české politiky a byznysu. Janoušek byl například jedním z účastníků výletu na golf do Dubaje z počátku roku 2011, kam kromě něj letěli tehdejší šéf elektrárenské firmy ČEZ Martin Roman, předseda vlivného rozpočtového výboru Sněmovny Pavel Suchánek (ODS), generální ředitel Českých drah Petr Žaluda, ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák a ředitel plzeňské Škody Transportation Tomáš Krsek.
- Janoušek měl blízké vztahy také k bývalému vysoce postavenému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi, jehož od loňského roku stíhá policie. Podle kriminalistů totiž nedal pokyn k řádnému objasnění podezření z praní špinavých peněz, které se týkalo právě Janouška.
- V minulých letech Janoušek zasedal v orgánech řady společností, včetně firmy Ora Print, v níž působil jako šéf představenstva bývalý předseda Věcí veřejných Radek John. Na ni média upozornila kvůli údajně podezřelým zakázkám od Všeobecné zdravotní pojišťovny a Lesů ČR. V současné době Janoušek není podle obchodního rejstříku v orgánech žádné společnosti.
- Loni se v tisku objevily informace o tom, že Janoušek prostřednictvím firem Chambon a Kardio Port vydělal stamiliony na podezřelých zdravotnických zakázkách. Podle médií policie prověřuje rovněž zakázky na opravy přehrad pro podnik Povodí Vltavy.
- Podle spekulací před lety výrazně finančně podpořil rodící se stranu Věci veřejné. Janoušek i představitelé strany to ale vždy popírali.
- Při prošetřování aktivit Janouška a dalšího kontroverzního podnikatele Iva Rittiga přišla policie na možnou nezákonnou činnost Jany Nagyové (nyní Nečasové), šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Následný policejní zásah na Úřadu vlády vedl loni v červnu k pádu Nečasova kabinetu.
- Počátkem letošního září provedla policie domovní prohlídku v Janouškově vile u chorvatského Zadaru. Policisté si z nemovitosti odnesli blíže neurčené dokumenty.
- Před soudem stanul Janoušek kvůli dopravní nehodě z března 2012. Podle žalobce svým autem v opilosti srazil ženu, za což byl obviněn z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Soud koncem letošního dubna Janouška poslal do vězení na tři roky za ublížení na zdraví a pět let mu zakázal řídit. V polovině září mu odvolací soud trest odnětí svobody prodloužil na 4,5 roku a zákaz řízení na sedm let.
- Začátkem loňského roku Janoušek postoupil operaci hlavy. Podle informací médií mu lékaři odstranili krevní sraženinu, kterou si způsobil o rok dříve při úrazu na lodi. Kvůli údajným zdravotním problémům po operaci a možnosti, že se bude muset podrobit novému operačnímu zákroku, žádal Janoušek o odklad nástupu trestu.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video