Kalousek o Babišovi: Je to zloděj a lhář | E15.cz

Kalousek o Babišovi: Je to zloděj a lhář

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny, před řečnickým pultem ministr financí Andrej Babiš.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny, před řečnickým pultem ministr financí Andrej Babiš.
• 
ZDROJ: c

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezi předsedou poslanců TOP 09 a Starostů Miroslavem Kalouskem a ministrem financí a majitelem Agrofertu Andrejem Babišem (ANO) to dnes ve Sněmovně opět jiskřilo. Kalousek označil ministra při debatě o zavedení elektronické evidence tržeb za lháře a zloděje. Babiš zase Kalouska nařkl, že nakradl miliardy.

Kalousek poukazoval na to, že zatímco před třemi dny Babiš uvedl, že jeho firmy platí daně i v cizině, dnes řekl, že mimo Česko společnosti nemá. „Buď lhal 7. 7., nebo lhal 10. 7.,“ řekl Kalousek, podle kterého ale Babiš lhal každý den. „On jinak nepodniká a jinak tu politiku nedělá,“ uvedl.

Kalousek prý nechápe, že slušní poslanci ANO jsou schopni akceptovat, že jejich šéf je „zloděj a lhář“. „Jak dlouho mu tohle budete žrát?“ tázal se Kalousek do lavic, v nichž poslanci vládního hnutí zasedají. „Já ho znám 25 let. Za 25 let vím, že lže a krade,“ dodal.

Největší daňový neplatič

Babiš se za nepřesnost ve vyjádření o svých firmách omluvil, slovy o tom, že nemá společnost v zahraničí, prý myslel firmu offshoreovou. „Takovou firmu, jak má pan Kalousek s (zbrojařem Richardem) Hávou, v Rakousku, ve Švýcarsku, tam, kde nakradl ty miliardy,“ řekl ministr financí.

Podle Kalouska platební morálka Babišových firem připravuje veřejné rozpočty o desetinásobně větší objemy než platební morálka živnostníků. „Pan Havlíček, když zatají klobásu, připravil státní rozpočet o sedm korun šedesát. Pan Babiš jenom na biopalivech chce okrást veřejné rozpočty o pět miliard a jenom v případě Synthesie Pardubice okrádá veřejné rozpočty o dalších pět miliard,“ řekl předseda poslanců TOP 09 a Starostů, podle kterého je Babiš „největší daňový neplatič a největší dojič veřejných rozpočtů“.

Odvedl prý miliardy

Babiš se proti tomu ohradil tím, že jako fyzická osoba odvedl za posledních pět let 214,7 milionu korun a jeho firmy loni v Česku odvedly 3,1 miliardy korun. Kalouskovi vyčetl, že jako ministr financí zadlužil stát 670 miliardami. „Tahle debata nemá úroveň. Celé to chování tady nemá úroveň,“ dodal Babiš a nabádal, aby se diskuse vrátila k elektronické evidenci tržeb.

Kalousek ale tvrdí, že s ní hospodaření Babišových firem souvisí. Avizoval, že je bude rozebírat s využitím výročních zpráv při druhém a třetím sněmovním čtení příslušného zákona.

Závěr úvodního kola využil Kalousek k přirovnání Babiše k pijavici. Poté, co se proti tomu ohradila předsedající Jaroslava Jermanová (ANO), ke klíštěti a po dalším upozornění od řídící schůze k tasemnici. Vždy odsaje z veřejných rozpočtů víc, než do nich odvede, poznamenal.

Elektronická evidence tržeb vydělá operátorům balík

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video