Kde byl Klaus? Prezidentova absence na letišti překvapila | E15.cz

Kde byl Klaus? Prezidentova absence na letišti překvapila

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nepřítomnost prezidenta Václava Klause na dnešním ceremoniálu k pojmenování letiště po jeho předchůdci Václavu Havlovi zaskočila některé hosty. Někteří to přímo kritizovali. Klaus se z akce omluvil, aniž uvedl důvod. Podle hradního webu žádný oficiální program nemá.

Nejostřeji se k prezidentové nepřítomnosti vyjádřil autor myšlenky pojmenování režisér Fero Fenič. Klaus ho prý zklamal, protože předpokládal, že když o Havlovi mluvil obdivně v době jeho smrti, zůstane jeho názor konzistentní. „A že ho má i dnes a že to bude považovat nejen za svoji povinnost, ale i že bude považovat za přirozené, že tady bude. To, že nepřišel, by si měl český národ zapamatovat,“ prohlásil Fenič.

Také ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) očekával, že na akci tohoto typu hlava státu pozvání přijme. „Ale je to samozřejmě rozhodnutí, které může učinit jenom on. Já nebudu nikoho kádrovat. Kdo chtěl, ten přišel, kdo nechtěl, nepřišel. Já jsem tady a jsem tady rád,“ uvedl Vondra.

Klausovu přítomnost slavnosti předpokládal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). „Nejsem člověk, který by se měl vyjadřovat k programu a plánům pana prezidenta, ale viděl bych ho tady rád,“ řekl primátor Svoboda.

„Myslím, že by tady měl být, proto byl bezpochyby pozván,“ míní odborník na etiketu a někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček. „Je škoda, že tady není, protože to je přesně ten okamžik, na který bychom měli vzpomínat a na který bychom měli být hrdi. Je to jakýsi příspěvek české státnosti,“ podotkl Špaček.

Na slavnost nedorazil ani premiér Petr Nečas (ODS), ten se omluvil kvůli pracovní cestě na schůzku premiérů některých zemí EU v Bratislavě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.