Kdo nahradí Tuhého? Rýsují se favorité na nového šéfa policie | E15.cz

Kdo nahradí Tuhého? Rýsují se favorité na nového šéfa policie

Tomáš Tuhý
Tomáš Tuhý
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministr vnitra Jan Hamáček chce znát jméno nového policejního prezidenta do začátku prosince. Podle opozice musí být výběr transparentní.

Ministerstvo vnitra začalo hledat nástupce policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který ve středu končí ve funkci a odchází na post velvyslance do Bratislavy. Sbor bude nyní řídit Tuhého první náměstek Martin Vondrášek, který zároveň patří k těm, o nichž se v souvislosti s postem prvního policisty v zemi spekuluje. Dalšími jsou ředitelé pardubické a liberecké police Jan Švejdar a Vladislav Husák.

„V policii je mnoho vhodných uchazečů. Rozhodně se domnívám, že by to měl být člověk zevnitř policie,“ řekl Tuhý. Vyloučil, že by ho k odchodu tlačil někdo z politiků. „Odcházím ke konci října na základě vlastního rozhodnutí,“ dodal.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vypíše na místo nejprve nabídkové řízení, do něhož se mohou přihlásit jen služební funkcionáři nebo policisté ve stejné platové třídě. Pokud by se vhodný zájemce nenalezl, následovalo by výběrové řízení, kde je okruh adeptů širší. Hamáček chce jméno nového policejního šéfa znát do začátku prosince.

Švejdar je kandidát, na němž se už údajně dohodl Hamáček s premiérem Andrejem Babišem (ANO). V regionu má dobré renomé a není zatížen negativními vazbami z minulosti. „Nevím, zatím jsem o tom neuvažoval,“ řekl před pondělním setkáním policejních špiček v Míčovně Pražského hradu, které zorganizoval Tuhý.

„Pan plukovník Švejdar je stále krajským ředitelem a k dotazům na jeho možné působení ve funkci policejního prezidenta se nebude vyjadřovat,“ sdělila mluvčí pardubické policie Markéta Janovská. Hovoří se také o řediteli středočeské policie Václavu Kučerovi a v případě širšího tendru o bývalém šéfovi protikorupční policie Liboru Vrbovi.

Nezdá se pravděpodobné, že by se o post ucházel Robert Šlachta ze zrušeného Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který už dříve přešel k celníkům. Podle dostupných informací si ho v čele policie nepřeje prezident Miloš Zeman, byť policejního šéfa nejmenuje. To je kompetence ministra vnitra s tím, že s nominovaným člověkem by měl kromě vlády souhlasit sněmovní výbor pro bezpečnost.

Tuhý se osvědčil, soudí zástupci většiny stran
O odchodu Tomáše Tuhého se spekulovalo už od loňska, kdy se stal premiérem Andrej Babiš (ANO). Údajně se držel ve funkci kvůli podpoře prezidenta Miloše Zemana. Babiš se s Tuhým, respektive ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) střetl přede dvěma roky kvůli policejní reorganizaci. Podle socialistů, ODS, SPD, lidovců, TOP 09 či STAN se Tuhý ve funkci osvědčil. Piráti kritizují jeho angažmá v Bratislavě jako politickou trafiku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.