Klaus: Česko nemá na dění v EU žádný vliv | E15.cz

Klaus: Česko nemá na dění v EU žádný vliv

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika má nulový vliv na Evropskou unii, uvedl dnes na tiskové konferenci u příležitosti 10. výročí vstupu Česka do unie bývalý prezident Václav Klaus. Postavení malých evropských zemí podle něj ponížila zejména lisabonská smlouva. Opětovně se také vyslovil pro zachování národní měny a odmítnutí přechodu země na placení eurem.

„Musím brutálně říci, že vliv máme nulový, i když si dnešní pan premiér myslí, že ten náš vliv tam je velký. Nikoliv. EU, zejména svou lisabonskou smlouvou, dala obří pozici evropským velmocím a velmi ponížila roli malých evropských zemí, což je náš osud. Role nulová, ať si nikdo nenamlouvá nic jiného,“ řekl Klaus.

Bývalý prezident ocenil „návrat do Evropy“, který se Česku po listopadu 1989 povedl. „Ale máme obavy, že je spousta věcí, které jsou spíše návratem do režimu a systému, který jsme v (roce) 1989 opustili s nadějí, že navždycky. A teď ten pocit, že to bylo navždycky, nemáme,“ řekl známý odpůrce evropské integrace.

Klaus se dnes vyjádřil také ke snaze svého nástupce Miloše Zemana být mediátorem vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem při současné politické krizi na východě Evropy. „Nejsme si úplně vědomi, co z toho je mediální kachna a co skutečný pokus o jakousi nápomoc v této věci,“ řekl exprezident.

Důležité podle něj je pohlížet na vzniklou situaci z různých úhlů. Zemanovi proto doporučil, aby si přečetl novou knihu vydanou Institutem Václava Klause: Záměrně plochá diskuse o ukrajinské krizi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video