Klaus k volbám: Pokus řídit uměle Evropu z jednoho místa je omyl | E15.cz

Klaus k volbám: Pokus řídit uměle Evropu z jednoho místa je omyl

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Volby do Evropského parlamentu jsou neautentické a nepotřebné, řekl dnes bývalý prezident Václav Klaus při odchodu z volební místnosti. Hlasovat prý přišel "s velkými rozpaky", programy stran ani nečetl. Nízká volební účast podle něj svědčí o tom, že si stále více lidí uvědomuje, že pokus centralizovat a uměle řídit Evropu z jednoho místa je omylem.

Klaus, který Evropskou unii dlouhodobě kritizuje, vhodil hlasovací lístek do urny umístěné v základní umělecké škole v pražských Kobylisích. K volbám dorazil bez manželky, doprovázela jej snacha a tři vnoučata.

„Musím se přiznat, že jsem snad vůbec prvně za období 25 let po pádu komunismu velmi váhal, jestli mám vůbec jít volit,“ řekl novinářům. Jednak prý nemá žádnou politickou stranu, které by si natolik vážil, jednak zásadně nesouhlasí s myšlenkou Evropského parlamentu. Komu dal nakonec hlas, neprozradil.

Rozhodně nevolím ANO, naznačil Klaus

Hlasovací lístky si Klaus vyzvedl u komise a za plentou pak mezi nimi poměrně dlouho hledal. „Nemám je z domova, tak nevím, jak jsou seřazené. Abych to náhodou nedal ANO,“ komentoval situaci hlasitě a naznačil tak, kterou z kandidujících stran určitě nevolil. U komise se také zajímal o volební účast - podobně jako jeho nástupce v roli hlavy státu Miloš Zeman, který přišel k volbám už v pátek.

Václav Klaus ve volební místnosti Autor: CTK
Spíše s nechutí využil dnes Václav Klaus svého volebního práva

Zeman přiřkl tradičně slabou účast v eurovolbách tomu, že Češi neberou problematiku Evropské unie příliš vážně a mylně se domnívají, že se jich netýká. A to navzdory tomu, že 80 procent zákonů, které čeští zákonodárci přijímají, jsou z dílny EU. Vyslovil se také pro to, aby volební účast ve vnitrostátních volbách byla povinná.

Klaus tuto myšlenku nesdílí. „Povinnou, nebo skoro povinnou volební účast jsme tu měli už za komunismu. Nevím, jestli se k tomu někdo jiný než pan prezident chce vracet,“ podotkl.

Většina států volí v neděli
Celkem 21 europoslanců vybírají Češi od pátečního odpoledne, volební místnosti se uzavřou dnes ve 14:00. Ve čtvrtek si své zástupce zvolili Britové a Nizozemci, v pátek Irové. Dnes se hlasuje také v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku. Zbývající státy EU nechaly hlasování na neděli. Výsledky voleb budou zveřejněny v neděli večer.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video