Klaus: Krizi na Ukrajině způsobily i EU a USA | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Klaus: Krizi na Ukrajině způsobily i EU a USA

Klaus: Krizi na Ukrajině způsobily i EU a USA
Václav Klaus
• 
ZDROJ: Mlada fronta E15

ČTK

Evropská unie a USA přispěly k vyhrocení situace na Ukrajině, myslí si bývalý prezident Václav Klaus. Bývalá hlava státu přirovnala nepokoje k situaci v Jugoslávii před 20 lety, kdy se po válkách rozpadla

„Lidé na Ukrajině si nezaslouží to, že se o zemi tak hraje. Připomíná mi to Jugoslávii před 20 lety. Byl tam také z vnějšího prostředí vyprovokovaný tragický krvavý konflikt. A já mám strach, že právě něco podobného začíná právě na Ukrajině,“ řekl Klaus novinářům.

Podle něj se na nepokojích značnou měrou podílela Evropská unie a Spojené státy americké. „Co nyní s Ukrajinou, to by měli řešit ti, kteří tam nynější situaci rozpoutali. Obávám se, že k tomu přispěla západní Evropa s USA tím, že podporovaly všechny ty demonstrace, které na Ukrajině byly,“ uvedl Klaus.

Zároveň řekl, že z celé situace zcela jistě nemá radost Rusko. „Prezident Vladimir Putin je politik jako každý jiný, ničím se výrazně neodlišuje. Všichni se snaží prosadit své politické cíle. A ani on určitě nemůže být šťastný z toho, co se na Ukrajině děje, ani z toho, jak do toho bylo Rusko zavlečeno,“ uvedl Klaus. Putinovo chování označil za zcela racionální.

Počátky nepokojů na Ukrajině sahají až do loňského listopadu, kdy začaly protesty kvůli tomu, že vláda pozastavila přípravy pro podpis asociační dohody s EU. Od té doby se největší demonstrace konaly na takzvaném Majdanu v samém srdci Kyjeva. Situace se vyhrotila v únorovou střelbu do protivládních demonstrantů právě na Majdanu. Zároveň ruská vojska obsadila poloostrov Krym na jihu země.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!