Klaus: Prohlášení vlády je vágní, Sněmovna by ho měla odmítnout | E15.cz

Klaus: Prohlášení vlády je vágní, Sněmovna by ho měla odmítnout

Klaus: Prohlášení vlády je vágní, Sněmovna by ho měla odmítnout
Václav Klaus
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Bývalý prezident Václav Klaus zkritizoval programové prohlášení vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) jako vágní a nesrozumitelné. Vláda v něm podle něj slibuje řadu zákonů, aniž naznačila, v jaké podobě je chce prosadit. Sněmovna by měla prohlášení odmítnout, uvedl Klaus.

„Nás popuzuje a zlobí, že je ve vládním prohlášení pouze nazvána celá řada zákonů, z jejichž názvů prostě nelze vůbec nic usuzovat ohledně jejich politického směřování, koncepce či věcného obsahu. Jsou to pro nás jen prázdné přísliby,“ řekl Klaus. Naznačil také, že některé věci zůstaly nevysvětlené možná záměrně.

Jako příklady nejasností zmínil zákony o kultuře, o cestovním ruchu, o podpoře sportu či o státním zastupitelství. „Říci, že připravíme zákon o kultuře, neříká vůbec nic. To neříká, jestli kulturu necháme svobodnou, nebo ji budeme tvrdě regulovat,“ podotkl. U zákona o státním zastupitelství podrobil kritice záměr zvýšit nezávislost žalobců. Posilování této složky na úkor odpovědnosti politiků považuje za chybu.

Jednotlivostí, s nimiž v programovém prohlášení nemůže souhlasit, je však prý celá řada. Za „falešný příslib“ označil zákon o státní službě, který podle něj bude mít zcela opačný dopad, než věří vládní koalice - sníží prý kvalitu a zvýší rigiditu státních úředníků. „To je opravdu přání otcem myšlenky, že by tento zákon mohl zkvalitnit státní správu,“ řekl.

Dalším prázdným příslibem jsou podle něj slova o provedení prověrky mandatorních výdajů. Vadí mu, že prohlášení nezmiňuje konkrétní změny, které by měly ke snížení těchto výdajů přispět. Za hrubou chybu označil rozhodnutí nezavádět školné ani zápisné na vysokých školách. „Naše opožďování za světem bude jen a jen pokračovat,“ poznamenal.

„Závěr je jasný. Takovýchto problémů ve vládním prohlášení vidíme strašně moc a jako občané České republiky jsme přesvědčeni, že by toto programové prohlášení vlády mělo být v Poslanecké sněmovně odmítnuto,“ shrnul postoj svého institutu.

O tom, zda Sobotkova vláda v případě vyslovení důvěry přečká celé volební období, nechtěl Klaus spekulovat. „Nejsme jasnovidci. O tom, že je těžké, aby se předsedové tří politických stran domlouvali, já něco vím za dlouhá léta, kdy jsem dělal předsedu vlády,“ zdůraznil. Šéfům koaličních stran popřál, aby nalezli „co nejrozumnější spolupráci“.

O vyslovení důvěry Sobotkově vládě bude dnes hlasovat Sněmovna. Koalice ČSSD, ANO a lidovců má pohodlnou většinu 111 hlasů. Pro získání důvěry musí vláda získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!