Klaus: Represivní aparát může zlikvidovat celý politický systém | E15.cz

Klaus: Represivní aparát může zlikvidovat celý politický systém

Klaus: Represivní aparát může zlikvidovat celý politický systém
Václav Klaus
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Represivní složky státní moci se vymanily z kontroly volených zástupců lidu a mohou zničit celý politický systém. Na svém webu to uvedl bývalý prezident Václav Klaus. Reagoval tak na situaci po úterním rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vyjmul na základě poslanecké imunity z pravomoci policistů, žalobců a soudců exposlance ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře obviněné z korupce.

Podle Klause by ani po verdiktu Nejvyššího soudu neměli lidé nechat bez odpovědi „červnový pokus skupiny prokurátorů a policistů kriminalizovat politická jednání a politické dohody“. V polovině června policie zadržela skupinu lidí a jedním z důvodů razie byl údajný úplatek v podobě významných funkci pro zmíněnou trojici exposlanců za složení mandátu.

„Před 24 lety jsme si přáli pád komunismu i proto, abychom represivní složky dostali pod kontrolu volených zástupců lidu. Nyní jsme byli svědky toho, že se tyto složky z této kontroly znovu vymanily a 'slabosti' naší demokracie dokázaly okamžitě využít,“ tvrdí Klaus.

Podle něj se na kauze kolem trojice exposlanců ukázalo, že „represivní aparát má potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat celý politický systém“.

Míní, že již delší dobu se projevují „ambice některých soudců, prokurátorů a policistů měnit vlády, rušit vyhlášené volby a podřídit si ústavní instituce“. Podle něj je to projev hlubšího problému politického systému.

„Tento hlubší problém nelze řešit personálními změnami či kárnými řízeními. Vyžaduje systémovou změnu. Je třeba navrátit do rozumných mezí používání (či zneužívání) odposlechů. Je třeba od základu změnit postavení státních zástupců a na ně navázaných policejních a justičních kruhů,“ píše bývalý prezident.

Podle Klause se mýlí lidé, kteří policejní zásahy obhajují tím, že represivní složky potřebují mít zcela volné ruce. „Domnívají se mylně, že jeho zásahy (represivního aparátu) budou vždy dopadat na ty druhé, na ty neoblíbené, na ty se špatnou pověstí. Historie ukazuje, že tomu tak nebývá. Dříve či později dopadnou i na ně,“ uvedl.

Ivo Ištvan: Nevím, proč Nečas odstoupil

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!