Klaus si přeje jednotnou pravici. Podpořil blok Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové | E15.cz

Klaus si přeje jednotnou pravici. Podpořil blok Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Exprezident Václav Klaus by si přál sjednocení pravice, která je nyní podle něho vlastní vinou oslabena. Do předčasných sněmovních voleb koncem října se to ale podle Klause nestihne. Klaus zároveň podpořil blok Hlavu vzhůru někdejší europoslankyně Jany Bobošíkové, který zahájil předvolební kampaň. Doufá, že blok voliče osloví a ve volbách uspěje.

Říjnové volby podle exprezidenta nebudou dobré. „Pravice je nesmírně oslabena, oslabuje se sama, do značné míry si dává své vlastní góly,“ řekl na mítinku Klaus. Doufá, že nadcházející volby budou „jistými mezivolbami a mezikrokem“, protože základní úkol, „seskupení sil na pravici, jistá integrace na pravici“, se nestihne.

„Myslím, že ten úkol musíme dříve či později vykonat, jinak tady budou vládnout páni Sobotkové a nebude žádné síly, která by to mohla zastavit,“ zdůraznil Klaus. Bobošíkové volební blok je podle něho jedním z pokusů o integraci pravice. Exprezident se prý domníval, že už se na žádném mítinku neobjeví, k bloku Hlavu vzhůru ale cítí sympatie. Klaus, který bývá označován za euroskeptika, ocenil kritické postoje Bobošíkové k Evropské unii.

Po vystoupení na mítinku Klaus novinářům řekl, že neví, které jiné seskupení by měl podporovat. Na dotaz, který se týkal kandidatury pravicového radikála Jana Kopala na listině bloku v Libereckém kraji, exprezident uvedl, že toto jméno mu nic neříká a že vidí mnoho pro něj nepřijatelných osobností na různých kandidátkách. Hnutí Hlavu vzhůru sdružuje zástupce desítky stran a hnutí. Na kandidátkách jsou například někteří exposlanci ODS. Exprezident se prý domníval, že už se na žádném mítinku neobjeví, k bloku Hlavu vzhůru ale cítí sympatie. Klaus, který bývá označován za euroskeptika, ocenil kritické postoje Bobošíkové k Evropské unii. Za nepřesnou interpretaci svého dřívějšího rozhovoru označil Klaus informaci z poloviny září, že nezvažuje kandidaturu do Evropského parlamentu. „Žádné závěry. Odmítl, neodmítl, slíbil, rozhodl se, nic takového nenastalo,“ řekl dnes exprezident. Dál záležitost nechtěl komentovat s poukazem na to, nyní Česko čekají sněmovní volby a o volby do EP nejde. „Nebudu k tomu vydávat žádný soud,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video