Klaus: Vláda se svými činy připravila o většinu 118 hlasů | E15.cz

Klaus: Vláda se svými činy připravila o většinu 118 hlasů

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) si svými vlastními činy způsobila, že v Parlamentu ztratila většinu 118 hlasů, míní prezident Václav Klaus. Podle něj by z toho premiér a představitelé dalších koaličních stran měli vyvodit "zásadní závěry o svém vládnutí". Klaus to uvedl v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny.

Prostě vláda s podporou 118 se může chovat jinak než vláda s podporou 101. To asi ne úplně domysleli a teď sklízejí výsledky,“ řekl prezident a odmítl, že by vládě házel „pod nohy klacek v podobě veta důchodové reformy“. „Ta důchodová reforma je velmi sporná, říkám to opakovaně, doporučil jsem zvážit znovu něco, co v naší společnosti vyvolává velké vášně,“ uvedl. Důchodovou reformu je prezident ochoten nazvat změnou, ale nikoli reformou. Podle něj není racionální a nebude mít velký efekt.

Klaus nedávno zablokoval jednu z prováděcích norem k připravovanému druhému pilíři důchodové reformy. Veto zdůvodnil tím, že o důchodové reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně, ani ve společnosti. Vládě tak zkomplikoval život, kabinet má totiž problémy hlavně s tím, že několik poslanců Nečasovy strany už jednou potopilo vládní stabilizační balíček daňových změn. Nyní se vyjednává o tom, zda jej znovu podpoří ve chvíli, kdy jej vláda předložila znovu a spojila s ním svou důvěru.

Tím se vláda podle Klause sama vmanévrovala do složité pozice. „To, že někdo vyhrožuje a spojuje to či ono, druhé, třetí, čtvrté, páté hlasování s hlasováním o důvěře vládě, to jsem nevymyslel já,“ poznamenal. Nečas se podle něj staví do role, která mu neprospívá a která jeho pozici podkopává.

Klaus v rozhovoru také nepřímo podpořil bývalého premiéra v lednové prezidentské volbě a kritizoval ministra zahraničí a předsedu TOP 09 . Podotkl, že Zemana na rozdíl od ostatních kandidátů považuje za politika. Schwarzenberg pro něj není „minimálně český politik, protože jeho poslední lapsus s tvrdým a měkkým i ve slově celý je téměř fascinující“, řekl Klaus.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video