Klaus: Vyšší daně problémy neřeší, stát musí více šetřit | E15.cz

Klaus: Vyšší daně problémy neřeší, stát musí více šetřit

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Vyšší zdanění firem a lidí podle prezidenta Václava Klause ekonomické problémy ČR neřeší, ale prohlubuje. Snaha vlády brzdit zadlužování je podle něj správná. Neobejde se ale prý bez snížení nákladů na chod státu a škrtů ve státem financovaném sociálním systému. Klaus to dnes řekl ve svém posledním projevu v roli prezidenta k výročí vzniku Československa.

Lidé by podle prezidenta i přes některé potíže neměli hodnotit současnou situaci pesimisticky a propadat lhostejnosti. „I když v poslední době stále mluvíme o úsporných opatřeních, naše žití na dluh pokračuje a narůstá. Nevyhneme se nezbytnosti očistit státní finance a snížit náklady na celkový chod státu na všech jeho úrovních a náš složitý a drahý státní aparát redukovat,“ řekl Klaus.

Nespokojenost lidí, kterých se dotýká nynější hospodářská stagnace i „v principu správná a chvályhodná“ snaha vlády stabilizovat veřejné finance, podle Klause nicméně „nezpůsobili ti, kteří jim nyní něco berou, ale ti, kteří jim předtím nezodpovědně dávali“. To podle něj platí pro bývalé levicové vlády i ty, které se pokládaly za středopravé.

Pokud chce vláda ukončit politiku zadlužování, bude se podle Klause muset pustit i do nepopulárních škrtů v mandatorních, tedy zákony stanovených, výdajích státu na sociální systém. „Hledat zdroje pro jejich financování ve vyšším zdanění firem a jednotlivců efekt nepřináší a ekonomické a finanční problémy to jen prohlubuje,“ řekl Klaus.

Sněmovna bude ve středu hlasovat o vládním stabilizačním balíčku, s nímž vláda spojila důvěru. Balíček měl mimo jiné zvýšit DPH a některé další daně. Šestice revoltujících poslanců ODS původní verzi balíčku odmítá s podobnou argumentací, jakou dnes uvedl Klaus. ODS čeká o víkendu také volební kongres, který bude řešit, zda je vládní politika premiéra Petra Nečase (ODS) správná.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.