Kobra zatím odhalila daňové úniky za dvě miliardy | E15.cz

Kobra zatím odhalila daňové úniky za dvě miliardy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina policistů, celníků a specialistů finanční správy pro boj proti velkým daňovým únikům za devět měsíců existence odhalila kauzy, ve kterých údajně vznikly škody za zhruba dvě miliardy korun. Takzvaná Kobra našla fiktivní obchody s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi ale také třeba s toaletním papírem a cigaretami.

Nepoctivého obchodu s tabákem se týká i dnes zveřejněný případ z Královéhradecka. Policisté podezírají jednašedesátiletého Poláka ze zkrácení daně při dovozu tabákových listů ze zahraničí. Na spotřební dani a dani se zisku vznikla škoda 84 milionů korun.

Prvním úspěchem týmu bylo loni v létě odkrytí daňových úniků při fiktivních obchodech s nanodisky za 269 milionů, v oblasti reklamy za 289 milionů a s pohonnými hmotami za 650 milionů korun. V září Kobra ve Zlínském kraji odkryla únik daní při obchodování s toaletním papírem a papírovými ubrousky se škodou nejméně 25 milionů korun.

Odhalené obchody s cigaretami

V říjnu tým oznámil odhalení případu krácení daní ve výši 253 milionů korun při fiktivních obchodech s cigaretami, které měly směřovat na Slovensko, do Polska a do Maďarska. Počátkem prosince policie obvinila tři muže kvůli falešným obchodům, při nichž deklarovali dodávky nářadí a projekčních služeb do USA. Státu tím údajně vznikla škoda na daních přes 261 milionů.

V druhé polovině prosince Kobra odkryla ve Zlínském kraji daňový únik asi za 330 milionů korun. Tři cizinci za účasti pěti Čechů a 19 společností sídlících převážně v Praze dováželi textil z Číny. Po proclení zboží na území Česka deklarovali jeho export na Slovensko a uplatnili nárok na odpočet daně. Zboží ale šlo do jiných států.

Krácení daně za miliardu

Koncem ledna policie obvinila pět lidí z krácení daně za víc než miliardu korun. Mezi obviněnými je podle policie i pracovnice finančního úřadu a její někdejší nadřízený. Skupina údajně krátila DPH při vývozech techniky, a to tak, že správci daně předkládala smyšlená daňová přiznání. Na jejich základě jim úřady postupně vyplatily přes miliardu korun jako nadměrné odpočty DPH.

Počátkem února členové Kobry zasahovali na 38 místech Česka. Obvinili 29 lidí ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Do kauzy bylo zapojeno několik desítek obchodních společností, které od roku 2011 údajně vykazovaly vysoké obraty ze stavebních činností a každý měsíc uplatňovaly nároky na vyplacení nadměrných odpočtů DPH. Škoda na neoprávněně vyplacených nadměrných odpočtech DPH podle závěrů Kobry dosahuje zhruba 290 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video