Komunisté nechtějí další prodloužení nouzového stavu. Kabinet musí hledat hlasy u opozice | e15.cz

Komunisté nechtějí další prodloužení nouzového stavu. Kabinet musí hledat hlasy u opozice

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Širší vedení KSČM nepodporuje další prodloužení nouzového stavu v Česku kvůli COVID-19. Komunisté se shodli na tom, že nutná opatření proti šíření epidemie může kabinet vyhlásit i bez toho, aby nouzový stav nadále trval. Ve stanovisku vedení KSČM uvedlo, že kabinet naprosto ignoroval oprávněné požadavky, kterými strana podmínila svůj souhlas s posledním prodloužením nouzového stavu. Předseda KSČM Vojtěch Filip předpokládá, že poslanecký klub strany se bude doporučením vedení řídit. Vláda tak bude muset hledat podporu u opozice.

Nouzový stav aktuálně platí od 5. října zatím do 14. února. Žádost o jeho další prodloužení by měla vláda projednat v pondělí a sněmovna posoudit ve čtvrtek odpoledne. Premiér Andrej Babiš (ANO) varoval před tím, že neprodloužení nouzového stavu by znamenalo totální kolaps zdravotního systému, nekontrolované šíření epidemie a obrovský nárůst úmrtnosti. Filip po zasedání výboru řekl, že prostor pro jednání s vládou už nevidí. „Diskuse probíhala od ledna, včera (ve čtvrtek) už mě nikdo z vlády neoslovil, je to jejich problém,“ konstatoval.

Při posledním hlasování podpořili komunisté prodloužení nouzového stavu do 14. února pod podmínkou, že se od února vrátí do škol žáci prvního stupně základních škol a od 29. ledna se otevřou zimní střediska, připomněl výkonný výbor KSČM. „Žel, tyto sliby naší podpory nebyly vyslyšeny. Vláda naše podmínky nebrala vážně a rozhodla se jinak,“ uvedl výbor. Kabinet podle KSČM oprávněné požadavky naprosto ignoroval, například vzdělání podle chování vlády není v ČR prioritou.

Definitivně o podpoře nouzového stavu rozhodne poslanecký klub, od výkonného výboru dostal doporučení hlasovat proti. „Vzhledem k ignorování našich požadavků doporučujeme vládě, aby si podporu hledala u těch politických subjektů, jejichž požadavkům bude ochotna a schopna vyhovět,“ stojí ve stanovisku. Strana se ohradila proti Babišovu výroku o ohrožení zdraví občanů. „Naopak, KSČM šlo vždy právě o občany, i teď tomu není jinak. Vládní představa, že řešením je zavřít lidi mezi čtyři stěny, rozhodně není naší vizí,“ uvedli komunisté.

Filip uvedl, že KSČM v minulosti vyhověla kabinetu mnohokrát. Pokud chce nouzový stav udržovat dál, má si najít někoho jiného a takový subjekt by za to měl přijmout odpovědnost. „Vláda nebyla od října schopná připravit ty věci tak, aby nouzový stav nepotřebovala,“ vyčetl ministrům Filip. Podle stanoviska výkonného výboru mohou řadu opatření provádět hejtmani podle zákona o ochraně veřejného zdraví. „Vláda musí vyjednat dobrovolné zařazení vojáků do nemocnic nebo sociálních zařízení, nebo předložit novelizaci zákona o ozbrojených silách,“ uvádí stanovisko.

Filip očekává, že poslanci se budou stanoviskem vedení řídit, podpořila ho totiž výrazná většina členů. „Část okresů se přikláněla k tomu, že bychom měli nouzový stav prodloužit,“ připustil. Je tak podle něj otázkou, zda některý poslanec z těchto regionů se proto nerozhodne při hlasování zdržet.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video