Kontrolujeme jiné potraviny, napsal Jurečka Polákům. Čísla ale poslal opačná | E15.cz

Kontrolujeme jiné potraviny, napsal Jurečka Polákům. Čísla ale poslal opačná

Ministr zemědělství Marian Jurečka
Ministr zemědělství Marian Jurečka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víc potravin kontrolujeme z Německa, Nizozemska a Belgie než z Polska, prohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka. Polskému protějšku Marku Sawickému prý napsal, že inspekce nehlídá polské potraviny více než dovoz z jiných zemí. Do dopisu však přiložil tabulku, která dokazuje pravý opak.

Jurečkova tvrzení později vysvětlila Státní veterinární správa, která uvedla, že kontrol polského zboží je sice nejvíce, ale je třeba přihlédnout k faktu, že Polsko dováží velké množství zboží. Procentuálně tak Češi nejvíce kontrolují zboží z Itálie, Belgie nebo Nizozemska.

První skutečně Polsko, druhé Německo, třetí Španělsko

Z přiložené tabulky vyplývá, že kontroloři odebrali letos přes 32 tisíc vzorků potravin od českých výrobců. Z Polska pocházelo 4500 odebraných vzorků, což bylo zhruba o 1400 více než z Německa a dvojnásobné množství než ze třetího Španělska. Polské zboží figuruje z pohledu celkově odebraných vzorků na druhém místě i v inkriminovaném období od 7. srpna, tedy od doby, kdy Rusko vyhlásilo sankce na dovozy vybraných potravin ze Západu.

„Ministru Sawickému předkládám statistický přehled jako důkaz toho, že naše dozorové orgány Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce nekontrolovaly polské potraviny nebo potraviny dovážené z Polska více než z jiných zemí,“ uvedl Jurečka.

Češi diskriminaci popírají

Poláky pobouřilo nařízení, které mělo údajně požadovat bedlivější kontroly potravin z Polska než z dalších zemí. Česká strana možnou diskriminaci polských producentů popírá.

Z čísel Státní veterinární správy vyplývá, že od začátku letošního října, odkdy platí zpřísnění nahlašování dovozů potravin, oznámili dovozci přes 13 tisíc zásilek živočišných produktů z Polska a provedli u nich 1430 kontrol. To bylo sice v absolutním počtu nejvíce kontrol, avšak z Polska se v uvedeném období dováželo nejvíce.

V poměru k přijatému počtu zásilek však výrazně častěji veterinární inspektoři kontrolovali zboží z Itálie, kde zkontrolovali čtvrtinu z 1211 zásilek a z Dánska, kdo kontrolovali pětinu dovozů. Větší podíl kontrol vzhledem k nahlášeným dovozům než Polsko zaznamenalo také Irsko, Belgie, Maďarsko a Francie.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce za stejné období zaznamenala nejvíce dodávek čerstvého ovoce a zeleniny z Nizozemska (5483), Polsko bylo do výše přijatých zásilek druhé (5318), třetí Španělsko s necelými 5000 zásilek. Nejvíce kontrol se týkalo zboží z Nizozemska (1408), následovalo Španělsko z 1301 kontrolami, Polsko bylo třetí z 1195 kontrolami. Vzhledem k počtu zásilek inspekce kontrolovala více nizozemské, španělské či italské produkty než polské.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video