Kraje přijdou chyby v čerpání europeněz draho, miliardy zaplatí ze svého | e15.cz

Kraje přijdou chyby v čerpání europeněz draho, miliardy zaplatí ze svého

Evropská unie
Evropská unie
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ústecký a Karlovarský kraj budou muset zaplatit 2,6 miliardy korun za projekty, které kvůli dotačním pochybením odmítla proplatit Evropská komise, z vlastních rozpočtů. Uvedl to ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že zodpovědnost za nedostatky plně nese vedení obou krajů. "Není proto únosné, aby daňoví poplatníci z ostatních krajů dopláceli na chyby, nedostatky a manipulace s evropskými penězi v těchto dvou krajích," uvedl Kalousek.

Čerpání evropských peněz z programu ROP Severozápad kvůli chybám pozastavilo ministerstvo financí loni. Letos v únoru pak Evropská komise odmítla s poukazem na dotační pochybení proplatit projekty z tohoto regionálního operačního programu za celkem 2,6 miliardy korun. Místo evropských peněz je tak budou muset poměrnou částí zaplatit kraje Ústecký a Karlovarský. Jejich představitelé sice už dříve navrhli, aby šla polovina ze státního rozpočtu, to ale vláda odmítá.

Kalousek nyní pouze navrhl, že pro udržení ROP Severovýchod v chodu, může stát půjčit až 1,5 miliardy korun. Půjčku by kraje splácely ze svého až do roku 2020. „Pokud krajská zastupitelstva na tuto vstřícnou nabídku nepřistoupí, ponesou plnou politickou odpovědnost za definitivní zastavení tohoto programu, což kromě jiného znamená nemožnost vyčerpat dalších zhruba sedm miliard korun na nové projekty,“ varoval Kalousek s tím, že důsledky tohoto rozhodnutí by měly také dopad na současné příjemce.

Dotace úřady vyplácejí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Evropská komise přitom toleruje maximálně dvouprocentní chybovost. Když úředníci zjistí nějaký problém, mohou zpětné proplacení dotace zastavit. V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba kolem 780 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery