Krajské volby: největší boj se čeká o střední Čechy a jižní Moravu | e15.cz

Krajské volby: největší boj se čeká o střední Čechy a jižní Moravu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ve středních Čechách povede do krajských voleb kolínský starosta a krajský zastupitel Vít Rakušan.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ve středních Čechách povede do krajských voleb kolínský starosta a krajský zastupitel Vít Rakušan.
• 
ZDROJ: ctk
Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Volební dostihy propukly naplno. Strany se začaly trumfovat, kolik která obsadí hejtmanských postů. Největší ambice mají úhlavní rivalové ČSSD a ANO. Socialisté však neskrývají, že zvítězit v devíti krajích a získat jedenáct hejtmanů jako v roce 2012 se jim nepodaří. Spokojili by se sedmi. Hnutí Andreje Babiše, které jde do krajských voleb poprvé, jich chce pět. Starostové a nezávislí hovoří podobně jako lidovci o třech. Nejtvrdší klání čekají Středočeský a Jihomoravský kraj.

ANO už vybralo krajské lídry, do voleb půjde přes sedm stovek kandidátů. Babiš zopakoval, že neuspěl u podnikatelů a manažerů. „Ani jednoho jsem neukecal,“ přiznal o víkendu na programové konferenci hnutí v Praze. Rokování bylo oficiálním zahájením kampaně, za niž chce stranická centrála utratit šedesát milionů korun.

„Mám raději nižší cíl a lepší výsledek. Kdybychom získali pět hejtmanů, byl by to úspěch. Ale možná máme na víc,“ míní Babiš. Partaj chce v kampani zdůraznit zdravotnictví, školství, dopravní infrastrukturu, sociální služby a bezpečnost. „Náš program je selský rozum a řešení problémů,“ prohlásil šéf ANO.

Haška chce sesadit jeho někdejší zaměstnanec

S plány se netají ani STAN, které minule zabodovalo na Liberecku. Teď by chtělo uspět i na jižní Moravě, Zlínsku a hlavně ve Středočeském kraji. „Lídry jsou tam Vít Rakušan, který získal v Kolíně v komunálních volbách přes dvě třetiny hlasů, šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a starostové velkých měst. Lépe sestavenou kandidátku si nedovedu představit,“ uvedl předseda STAN Petr Gazdík.

Největší důraz bude hnutí klást na kompetentní veřejnou správu a transparentnost. „Tam, kde naši starostové působí, to tak funguje. A nyní to chceme přenést na kraje,“ dodal Gazdík. Zvítězit ve středočeském a jihomoravském regionu chce i ANO.

Na Moravě bude urputně hájit hejtmanský post v dresu ČSSD Michal Hašek. Jedničkou babišovců je šéf Městské policie Brno Bohumil Šimek. Kdysi pracoval na krajském úřadu jako Haškův sekretář a bezpečnostní ředitel, dokud se s ním jeho současný soupeř nerozloučil.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery