Kroužkování má posílit i v letošních krajských volbách, navrhuje to TOP 09 | E15.cz

Kroužkování má posílit i v letošních krajských volbách, navrhuje to TOP 09

Kroužkování má posílit i v letošních krajských volbách, navrhuje to TOP 09
Volby
• 

ČTK

TOP 09 připravuje změnu volebního zákona, která by platila už pro podzimní krajské volby. Chce snížit hranici potřebnou pro přeskočení lidí na předních místech kandidátky díky preferenčním hlasům z deseti procent na pět. Píše to server Aktuálně.cz. Pětiprocentní hranice již platí pro volby do sněmovny, a v roce 2010 se díky ní stalo poslanci 46 lidí z dříve nevolitelných míst kandidátek.

Návrh předloží poslanec Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové) na březnové schůzi sněmovny, aby změna mohla platit už letos na podzim. Serveru řekl, že v samotné proceduře schvalování nepředpokládá velké komplikace. Jedná se prý jen o změnu jedné číslice a jeho návrh pouze srovnává pravidla krajských voleb a parlamentních voleb. „Mluvil jsem o tom i se zástupci ostatních politických stran a myslím, že mám jejich podporu,“ uvedl Polčák.

Občanští a sociální demokraté nejsou proti, ale předpokládají, že se změnu nepodaří zavést ještě před krajskými volbami. „Osobně bych byl pro. Musíme to projednat i s regiony, kterých se to týká,“ sdělil předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Je to však podle něj akce na poslední chvíli.

„V ODS jsme se o tom ještě nebavili a legislativní proces je dost dlouhý,“ řekl serveru předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Krajské primárky v občanské demokracii jsou podle něj už v plném proudu a straníci se při tom řídí současnými pravidly.

Koaliční partneři TOP 09 z Věcí veřejných návrh podporují. „Od posílení váhy preferenčních hlasů si slibujeme, že se bude mnohem více dbát na kvalitu kandidátů a jejich výsledků,“ sdělil Aktuálně.cz předseda VV Radek John.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!