KSČM odmítá tlačit spolu s ČSSD na Babiše

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: ČTK

Komunisté ustupují z požadavku na zavedení zvláštní bankovní daně. I proto nechtějí při jednáních s ANO trvat na deseti programových prioritách, jak navrhuje ČSSD.

Před blížícím se sjezdem ČSSD se nedaří vedení strany přimět ANO k zásadním programovým a personálním ústupkům. Při dalších jednáních o možné vládní koalici se navíc šéf socialistů Jan Hamáček nebude moci opřít o KSČM, která chce svazek tolerovat. K jeho návrhu, aby u deseti programových priorit postupovaly obě strany společně, se komunisté staví vlažně.

„Můžeme mít shodné cíle, ale jinou vyjednávací taktiku. Nevidím to tak, že je blok třiceti poslanců, který postupuje jednotně,“ řekl E15 místopředseda KSČM Jiří Dolejší v narážce na sněmovní kluby levicových partají, které mají po patnácti členech.  

I když Dolejš nepopírá, že v Hamáčkem předložených bodech se komunisté se sociálními demokraty shodují, nepřipadá mu reálné prosadit například vyšší zdanění bank. „Pomocí společných priorit se můžeme dobrat podobných cílů alternativními cestami,“ podotkl s tím, že ve hře jsou i jiné daňové úpravy. Nechtěl je však konkretizovat.

Kromě zvláštní sazby pro finanční ústavy prosazuje ČSSD zrušení karenční doby se 60 procenty vyměřovacího základu, zálohové výživné, zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun nebo zákaz privatizace veřejných služeb a státních firem, jako jsou České dráhy, Letiště Praha nebo Lesy ČR.

„Neshod s ANO je více, ale my jsme vybrali deset bodů, kde jsou programy ČSSD a KSČM podobné,“ komentoval návrh Hamáček. „Pokud rozpory s ANO neodstraníme, budeme v opozici. Pak by bylo na panu Babišovi, který je pověřen sestavením vlády, aby přišel s řešením,“ dodal.

Na poslední jednání s Babišem šel Hamáček s požadavkem, aby v kabinetu neseděl trestně stíhaný politik. Babišovci však zopakovali, že nikdo jiný než jejich šéf premiérem nebude. Hamáček to akceptoval pod podmínkou, že jeho strana získá kontrolu nad ministerstvem vnitra nebo financí.

Babiš to blíže nekomentoval. Připomněl, že ANO nabízí socialistům čtyři resorty. „Záleží na nich, jak se rozhodnou,“ řekl s tím, že pět ministerstev a navrch místa náměstků jeho hnutí neuvolní.

Dosavadní výsledky jednání kritizuje část poslanců ČSSD. Podle nich mělo vedení strany trvat na tom, aby Babiš ve vládě nebyl. Únorový sjezd socialistů přijal usnesení, že účast trestně stíhaných osob v kabinetu je „zásadní problém“.